Bazylika Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu – czwartkową decyzją metropolity krakowskiego – stała się archidiecezjalnym sanktuarium Najświętszego Sakramentu.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czwartek przewodniczył sumie odpustowej w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Na początku Mszy św. notariusz kurii ks. Michał Mroszczak odczytał dekret abp. Marka Jędraszewskiego ustanawiający archidiecezjalne sanktuarium Najświętszego Sakramentu w bazylice Bożego Ciała w Krakowie.
Decyzja króla o budowie kościoła
Arcybiskup Krakowa w trakcie kazania przypomniał historię cudu eucharystycznego, który dokonał się w XIII we włoskiej miejscowości oraz wiążące się z tym decyzje papieża Urbana IV, który rok po tym wydarzeni ogłosił nowe święto Ciała i Krwi Pańskiej. Na ziemiach polskich uroczystość Bożego Ciała w 1320 roku wprowadził biskup krakowski Nanker.
Duchowny zauważył, że w świetle rodzącej się wówczas pobożności eucharystycznej należy rozumieć decyzję króla Kazimierza Wielkiego o budowanie w 1340 roku kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu, a później także działalność w tym miejscu św. Stanisława Kazimierczyka.
Dodawał, że w szczególny kult eucharystyczny w tym miejscu wpisana jest także dzisiejsza decyzja o ustanowieniu bazyliki Bożego Ciała archidiecezjalnym sanktuarium Najświętszego Sakramentu.
– Dzisiaj to miejsce powołane do tego, by być sanktuarium Najświętszego Sakramentu ma być miejscem, skąd ze szczególną mocą będzie przemawiało Chrystusowe jestem, kocham, oczekuję, pragnę waszej miłości – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując nowe sanktuarium jako kolejne miejsce w „niezwykłej topografii Bożego Ciała”, które da ukojenie dla niespokojnych serc, jeśli całkowicie zjednoczą się z Chrystusem eucharystycznym.