Nowe autobusy wyjadą na linie aglomeracyjne [ZDJĘCIA]

fot. MPK Kraków

Tym razem nie Solarisy, Mercedesy czy Autosany, lecz 10 nowych autobusów marki MAN zacznie wozić pasażerów krakowskiej komunikacji miejskiej. W środę wyjadą po raz pierwszy na linie aglomeracyjne.

MAN-y zaczną kursować od środy 28 grudnia na trzech liniach:

- 222 - Czyżyny Dworzec – Słomniki Osiedle
- 301 - Nowy Kleparz – Niepołomice Dworzec
- 337 - Nowy Kleparz – Owczary Pętla

MPK tłumaczy, że nowe autobusy zostały zamówione z myślą o podmiejskich, dłuższych trasach. – Pojazdy mają długość 13,2 m i dwie pary drzwi. To rozwiązanie sprawia, że w środku jest sporo miejsc siedzących, bo aż 46 (oraz dodatkowe 32 miejsca stojące). Każdy fotel jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby pasażerom na dłuższych aglomeracyjnych trasach bezpiecznie i wygodnie się podróżowało. Autobusy są także dostosowane do podróży osób z ograniczoną mobilnością – gwarantuje to w części niska podłoga, funkcja przyklęku, czyli obniżenia podłogi przez kierowcę oraz specjalna platforma dla osób poruszających się na wózkach – czytamy na Facebooku przewoźnika.

Wśród komentarzy nie brakuje jednak obaw, że nowe pojazdy, właśnie ze względu na małą liczbę drzwi i przestrzeni bez siedzeń, mogą sobie nie poradzić na bardziej popularnych liniach, takich jak wymieniona wyżej 301.

W związku z tym, że autobusy będą wykorzystywane na dłuższych trasach aglomeracyjnych, każdy z nich został wyposażony w koło zapasowe. Posiadają także haki holownicze, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do ciągnięcia przyczepek rowerowych na liniach rekreacyjnych.

10 autobusów firmy MAN zostało zamówionych w formie leasingu przez Krak-Trans-Rem, spółkę-córkę MPK.