Nowe obostrzenia będą ogłoszone w czwartek

Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Najprawdopodobniej w czwartek minister zdrowia przedstawi nowe obostrzenia w walce z koronawirusem – wynika ze słów premiera Mateusza Morawieckiego.

– Po intensywnych konsultacjach w gronie specjalistów, ekspertów, epidemiologów, wirusologów, specjalistów od chorób zakaźnych przedstawiamy przyjętą przez Radę Ministrów narodową strategię szczepień – powiedział podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

60 mln dawek

Stwierdził, że polski rząd zakontraktował już 60 mln dawek szczepionek od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły do akceptacji dokumenty przez europejskie agencje medyczne.

– Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. Mamy już zabudżetowane trzy miliardy złotych, ale również środki dla placówek, które niemal podwoją tą liczbę. Dla nas priorytetem numer jeden jest zaszczepienie jak największej liczby osób – podkreślił Morawiecki.

Szczepienia będą dobrowolne

Premier zapewnił, że szczepionki będą darmowe i dobrowolne. – Moment, w którym pierwszy Polak lub Polka przystąpi do szczepienia będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów, dziś jest to jedyne remedium, aby pozbyć się epidemii raz na zawsze – dodał.

Mówił, że zagrożenie jeszcze nie minęło, a sytuacja jest bardzo ciężka. – W wielu europejskich krajach wprowadzane są nowe restrykcje. (…) Dziś wiedząc, że szczepionka jest w zasięgu ręki musimy mieć na uwadze to, że wirus atakuje i jest bardzo groźny. Co prawda u nas sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany i sytuacja jest dobra, że można myśleć o zmianach w wielu obszarach życia społecznego i gospodarczego – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia w czwartek

– Mając na uwadze ryzyka związane z trzecią falą stawimy na szczepionkę, ale jednocześnie w czwartek pan minister Niedzielski przedstawi rezultaty naszych analiz, które są aktualnie prowadzone – mówił premier.

Adam Niedzielski, minister zdrowia zadeklarował, że będzie namawiał rządowy zespół zarządzania kryzysowego, aby podczas świąt Polacy pozostali w domach. Jak nieoficlanie podają media, w czwartek szef resortu ma podać nowe obostrzenia w działalności hoteli oraz sklepów. 

comments powered by Disqus