Nowe parkingi i miejsca postojowe. Gdzie powstają, gdzie w planach?

Budowa P&R w Mydlnikach, stan z grudnia 2020 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Suche Stawy, Bieżanów-Drożdżownia, Olszanica, Mydlniki, Opatkowice – to część lokalizacji, w których miasto planuje budowę nowych parkingów Park&Ride.

Komunikat Zarządu Dróg Miasta Krakowa pojawił się na dwa dni po tym, jak radni wypomnieli miastu wybiórcze wypełnianie zapisów polityki transportowej. Urzędnicy przedstawili listę miejsc, w których albo już prowadzone są prace, albo są one w planie.

Wśród dziewięciu zadań, które są już teraz na różnych etapach przygotowań, większość stanowią miejsca parkingowe budowane na osiedlach.

Miejsca postojowe są budowane przy ul. Czerwieńskiego oraz na os. Willowym. Umowy na opracowanie dokumentacji zostały podpisane dla trzech mniejszych zadań: budowy miejsc parkingowych na os. Zielonym bl. nr 15-16, na os. Spółdzielczym bl. nr 8 i przed ogródkiem jordanowskim przy ul. Kieleckiej 9. Opracowywana jest też dokumentacja projektowa dla miejsc postojowych na os. Hutniczym i ul. Zuchów.

Z kolei dla budowy parkingu na os. Przy Arce 5 i zatok parkingowych na os. 2 Pułku Lotniczego kompletowana jest dokumentacja pod kątem ogłoszenia przetargu na projekt.

Mydlniki i Bronowice

Na liście też jednak i dwa parkingi Park&Ride. Z pierwszego, przy ul. Brzezińskiego w Mydlnikach, niedaleko przystanku kolejowego Kraków Mydlniki Wapiennik, mieszkańcy będą mogli skorzystać w drugim kwartale tego roku. Na parkingu przewidziano 87 miejsc dla samochodów, w tym elektrycznych. Kolejnych, ponad czterdzieści, zmieści się na parkingu wzdłuż przebudowywanej ulicy Brzezińskiego. Będzie też osobne miejsce na pozostawienie roweru.

– W ramach prac pozostało jeszcze m.in. wyposażenie terminala, montaż słupów oświetleniowych oraz wymalowanie oznakowania – zapowiada ZDMK.

Dłużej poczekamy na węzeł przesiadkowy w Bronowicach, przy ul. Armii Krajowej. Umowa z wykonawcą została podpisana na początku lutego. – W pierwszej kolejności opracowywany będzie projekt, później prace budowlane – rozpoczęcie prac w terenie planowane jest pod koniec roku – czytamy w komunikacie.

Siedem P&R

Najbliższym krokiem ZDMK, jeśli chodzi o budowę parkingów P&R, ma być przetarg na budowę parkingu P&R Suche Stawy (przy ul. Ptaszyckiego w Nowej Hucie).

Pozostałe plany są jeszcze na zupełnie wstępnym etapie: urzędnicy chcą dopiero ogłosić przetargi na opracowanie koncepcji. Wymieniają tu budowę parkingów: P+R Mydlniki SKA, P+R Bieżanów-Drożdżownia SKA, P+R Olszanica SKA, P+R Księcia Józefa i parking w rejonie budowanego obecnie przystanku kolejowego Kraków-Opatkowice SKA.

Ciekawym punktem na tej liście jest też rozbudowa parkingu P+R Czerwone Maki

Nie tylko zarząd dróg

Komunikat ZDMK nie informuje o parkingach budowanych przez inne miejskie instytucje. Skok w statystykach ma przynieść prowadzona przez Zarząd Inwestycji Miejskich budowa linii tramwajowej na Górkę Narodową. W jej ramach mają powstać trzy parkingi:

- przy pętli Krowodrza Górka – na 109 miejsc
- przy ul. Pachońskiego – na 95 miejsc
- na Górce Narodowej – na 242 miejsc

Zgodnie z zapowiedziami mają one być gotowe pod koniec 2022 roku.

Dodatkowo, w Swoszowicach powstaje finansowany przez miasto (z unijnym dofinansowaniem) węzeł przesiadkowy, obejmujący przystanek kolejowy, parking P&R, a także m.in. miejsca dla autobusów, busów, taksówek i rowerów.