Nowe punkty pobierania wymazów w Małopolsce. Dwa w Krakowie, jeden w Kętach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym tygodniu w Małopolsce zostaną uruchomione dodatkowe trzy punkty pobrań wymazów do testów w kierunku koronawirusa. Pacjenci będą mogli wykonać takie badanie w dwóch kolejnych punktach w Krakowie i w Kętach.

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie podjął decyzję o uruchomieniu na terenie naszego województwa kolejnych punktów pobrań wymazów.

– Już w przyszłym tygodniu ruszą dodatkowe punkt pobrań w Krakowie, gdzie liczba pacjentów, którym zlecono testy jest szczególna wysoka. Punkty zostaną uruchomione przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej 2 oraz przy ul. Kijowskiej (Diagnostyka sp. z o.o.). Trzeci nowy punkt będzie zorganizowany w Kętach – informuje rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

Łącznie od przyszłego tygodnia w województwie małopolskim będzie działać 29 miejsc przeznaczonych do wykonywania testów w kierunku koronawirusa.

– Lista ta nie jest zamknięta, a Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi intensywne rozmowy z kolejnymi regionalnymi placówkami zainteresowanymi uruchomieniem takich stanowisk – zaznacza Kwiecień.

W całej Polsce działa obecnie 446 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Pobranie wymazu w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Testy są bezpłatne

W punktach poboru wymazów test na koronawirusa mogą wykonać osoby, które otrzymały zlecenie na tego typu badanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz przyszli kuracjusze – przed zaplanowanym wyjazdem do sanatorium. Test jest bezpłatny, a jego wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszystkie punkty pobrań są czynne od poniedziałku do niedzieli, w określonych godzinach. Obowiązuje w nich rejestracja.

Przed zgłoszeniem się do punktu należy umówić się telefonicznie, a na badanie zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Osoby, które posiadają swoje Internetowe Konto Pacjenta, wynik testu mogą sprawdzić za jego pośrednictwem. Dostęp do tej informacji ma również lekarz zlecający badanie.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ od maja sfinansował ponad 37 tys. testów, wykonanych w punktach pobrań.

Informacje na temat pracy wszystkich punktów pobrań są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: www.nfz-krakow.pl. Ich adresy można uzyskać również dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ, pod numer telefonu 800 190 590.

 

News will be here