Nowe rozwiązania w programie „Czyste Powietrze”. Rusza pilotaż operatorów

fot. UMWM

– Ten program traktujemy jako szansę na kolejny mechanizm zintensyfikowania procesu wymiany „kopciuchów”. To, że ten pilotaż będzie u nas to niejako dodatkowa szansa – mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował pilotażowy program operatorów „Czystego powietrza”.  Będzie on realizowany w trzech województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim.

Celem pilotażu jest utworzenie sieci operatorów wspierających mieszkańców w skutecznej wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji domów. W woj. świętokrzyskim operatorami będą samorządy terytorialne, a w warmińsko-mazurskim – podmioty zewnętrze. W Małopolsce program będzie realizowany w formie hybrydowej.

Co to oznacza? Operatorami programu „Czyste powietrze” mogą być nie tylko gminy, ale także przedsiębiorcy, stowarzyszenia. W poniedziałek ruszył nabór wniosków na takie stanowiska. Aplikacje można składać do 21 sierpnia.

– Na początku roku w woj. małopolskim odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami. Podczas tych rozmów popłynął wyraźny sygnał od gmin, że „my też chcemy być operatorami”. Sami jesteśmy ciekawi wyników w modelu hybrydowym – przyznaje Paweł Mirowski zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Jak wyjaśnia pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” zadaniem operatorów będzie „dotrzeć do potencjalnych beneficjentów programu, przedstawić ofertę, pomóc wypełnić wniosek, ale co ważne – przeprowadzić beneficjenta przez cały proces inwestycyjny, czyli pomóc wybrać wykonawcę (...) i rozliczyć inwestycję”. –  Ma to pomóc osobom niezdecydowanym, które boją się procesu inwestycyjnego – dodaje.

Co ważne, korzystanie z usług takiego operatora będzie bezpłatne dla beneficjenta. Za skuteczność prowadzonych działań będą wynagrodzeni przez NFOŚiGW. Operatorzy mogą otrzymać nawet 1700 zł.

Z kolei Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego uważa, że wprowadzenie takiego rozwiązania przez NFOŚiGW to ukłon w stronę osób, które często mają problem z załatwieniem spraw urzędowych.

– To nowy mechanizm przeznaczony dla realizacji głębokiej termomodernizacji u najbiedniejszych mieszkańców Małopolski, ale także tych życiowo mniej zaradnych dla których napisanie wniosku, rozliczenie, wystąpienie o dotację, zawarcie umowy z wykonawcą jest problemem, który trudny jest do ogarnięcia – przyznaje wicemarszałek.

Kto może zostać operatorem?

Do roli operatorów mogą zgłaszać się m.in. firmy doradcze, instalatorskie, konsultingowe, organizacje pozarządowe, kościoły, związki wyznaniowe, czy jednostki samorządu terytorialnego.

Więcej informacji można znaleźć TU.