Nowy budynek na 100-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

fot. UEK/Facebook

Za gmachem głównym Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowickiej ma powstać nowoczesny budynek dydaktyczno-konferencyjny, w którym jednocześnie będzie mogło przesiadywać ponad 2000 studentów. Po wakacjach ma zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny, a w ciągu 2-3 lat obiekt ma zostać ukończony. Koszt inwestycji to 120 milionów złotych.

– Chcemy, żeby był to obiekt wyjątkowy, który podnosiłby walory estetyczne Krakowa i był dobrym przykładem wysokiej jakości infrastruktury edukacyjnej. To ma być perełka na mapie krakowskiej uczelni, stąd też formuła konkursu architektonicznego, wymagająca i kosztowna, ale dająca gwarancję najlepszej jakości estetycznej budynku. Wierzymy, że jesienią rozstrzygniemy konkurs, a w kolejnych 2-3 latach będziemy chcieli ten obiekt ukończyć – powiedział Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

„Cierpimy z powodu braku sal”

Konkurs architektoniczny na nowy budynek UEK-u został przygotowany we współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Ogłoszenie wyników oraz przedstawienie makiety obiektu ma się odbyć do 9 września.

– To ma być budynek dydaktyczno-konferencyjny. Jego podstawową funkcją będą sale do prowadzenia zajęć, na których brak w tej chwili cierpimy, ponieważ zmienia się nieco charakter studiowania. Potrzebujemy więcej mniejszych sal, dlatego w naszym nowym budynku znajdzie się tylko jedna sala wykładowa na 150 osób i jedna na 200 osób z możliwością podziału – mówił Krzysztof Głuc, dyrektor departamentu zasobów i rozwoju UEK.

W obiekcie ma się znaleźć 5 sal wykładowych na 100 osób oraz 30 sal seminaryjnych 30-osobowych. Do tego należy doliczyć 6 sal konferencyjnych na 20 osób, pokoje do cichej pracy dla studentów i dwa pomieszczenia do nagrywania wystąpień, zajęć zdalnych, filmów czy podcastów.

– Wszystkie te sale będą przepełnione technologią komunikacyjną, z dostępem do szybkiego Internetu. W każdej sali będzie też możliwość prowadzenia zajęć zdalnych i komunikowania się z dowolnym miejscem na świecie – przedstawiał Krzysztof Głuc.

Aula będzie pełnić funkcję kongresową i powinna umożliwić uczelni zorganizowanie pokaźnej konferencji na 500-600 osób. W budynku znajdą się również pokoje mieszkalne, 30 pokoi dwuosobowych w standardzie 3-gwiazdkowego hotelu oraz 2 apartamenty w standardzie 4-gwiazdkowym.

Bardzo istotną częścią towarzyszącą będzie też restauracja na min. 150 osób i kawiarnia na min. 50 osób. – Mówimy o miejscu, które będzie w stanie serwować szybkie menu dla studentów i pracowników, bo jednocześnie w budynku będziemy mogli prowadzić zajęcia dla ponad 2000 studentów – dodał Krzysztof Głuc.

W ramach inwestycji powstaną również pokoje biurowe dla pracowników akademickich czy też garaż podziemny na ok. 100 miejsc postojowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki