Nowy fotoradar na al. Andersa już działa. Potrafi znacznie więcej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy al. Andersa został zamontowany nowy fotoradar. To jedno ze 100 najnowszych urządzeń montowanych w różnych częściach kraju i pozwala wyłapać znacznie więcej wykroczeń niż standardowe fotoradary wykorzystywane do tej pory.

Informacje o tym, że do Krakowa trafi jeden z najnowszych fotoradarów, pojawiły się w połowie ubiegłego roku. Główny Inspektorat Transportu Drogowego zapowiadał, że urządzenia będą oznaczać skok jakościowy, jeśli chodzi o dostępne funkcje – jakość zdjęć, możliwość wykonania ich w różnych warunkach pogodowych czy precyzję pomiaru.

Już jest

W pierwszej połowie lutego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o rozpoczęciu wymiany fotoradarów. Prace mają potrwać do końca roku, ale al. Andersa w Krakowie znalazła się wśród pierwszych lokalizacji.

– Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu. Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień – zapowiada CANARD.

Dwa inne wciąż czekają

Zapytaliśmy w GITD, czy nowy fotoradar będzie czekał miesiącami na uruchomienie, jak w przypadku fotoradarów zamontowanych przy ul. Lublańskiej i przy ul. Armii Krajowej. Okazuje się, że obydwa z nich, choć zamontowane jeszcze w 2021 roku, wciąż nie działają. – Nadal oczekujemy na zakończenie prac związanych z doprowadzeniem zasilania do fotoradarów przy ul. Armii Krajowej i ul. Lublańskiej, natomiast nowy fotoradar przy ul. Andersa już działa – informuje Biuro Informacji i Promocji GITD.

Wyłapią przejazd na czerwonym

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do połowy maja mają zostać zamontowane urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Początkowo była mowa o czterech krakowskich lokalizacjach, później jedna wypadła z listy i pozostały na niej: rondo Matecznego, rondo 308. Dywizjonu (ul. Nowohucka/al. Pokoju) oraz skrzyżowanie ulic Wadowickiej, Zakopiańskiej, Tischnera i Brożka.

Na razie jednak GITD bardzo ogólnie odpowiada na pytania o terminy montażu i uruchomienia. – Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z montażem urządzeń służących do kontroli wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Prace te obejmują m.in. przeprowadzenie uzgodnień związanych z zapewnieniem przyłącza energetycznego. Dopiero po przeprowadzeniu prac przygotowawczych zapadną ostateczne decyzje dotyczące wskazanych lokalizacji oraz ewentualnego terminu ich montażu – czytamy w odpowiedzi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Bronowice Bieńczyce