Od jutra zapłacimy więcej za przejazd autostradą A4

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od poniedziałku (1 kwietnia) zmienią się stawki za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice.

Zmiany cennika dotkną kierowców wszystkich kategorii pojazdów. Zmienione stawki będą pobierane w dwóch punktach: Mysłowicach oraz Balicach.

Kierowcy pojazdów kategorii pierwszej (dotyczy to samochodów osobowych) zamiast 15 złotych będą musieli zapłacić o złotówkę więcej. O trzy złote wzrośnie natomiast opłata m.in. dla ciężarówek: zamiast 46 zł będą musieli wydać 49 złotych.

Spółka w komunikacie tłumaczy, że zgodnie z umową koncesyjną, ma obowiązek przekazać autostradę rządowi w 2027 r. w doskonałym stanie technicznym. – Wiąże się z tym konieczność intensyfikacji szeregu prac utrzymaniowych, budowlanych i remontowych w ostatnich trzech latach obowiązywania umowy. Będą one związane m.in. z wymianą nawierzchni na całej długości koncesyjnego odcinka A4 czy remontami mostów i wiaduktów. Nie bez znaczenia dla realizacji tych inwestycji jest fakt, że koszty usług budowlanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły o 26 proc., a ceny asfaltu niemal o 50 proc. – zaznaczają przedstawiciele firmy.

– W najbliższych latach musimy skumulować prace budowlane na A4 Katowice-Kraków, bo tylko w stosunkowo krótkim horyzoncie czasu możemy przewidywać, w jakim stanie będzie infrastruktura w momencie przekazania autostrady stronie publicznej. Dlatego odcinki, które z powodzeniem mogłyby funkcjonować jeszcze jakiś czas bez szkody dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, musimy remontować już teraz – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy spółki Stalexport.

Dodaje, że „znaczny wzrost cen materiałów budowlanych i usług spowodował, że koszty zaplanowanych do końca koncesji inwestycji będą istotnie wyższe, niż pierwotnie zakładaliśmy”. – To bezpośrednie przesłanki wnioskowania o zmianę stawek za przejazdy zarządzaną przez nas autostradą – tłumaczy.

Grupa kapitałowa Stalexport w zeszłym roku odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży do poziomu 508,9 mln złotych i zakończyła rok z zyskiem netto w wys. 116,2 mln PLN.