Od piątku nowe rondo tuż przy bramie huty. Część al. Solidarności zamknięta

fot. GDDKiA

Nie w środę, a w piątek wejdą w życie zapowiadane zmiany w rejonie al. Solidarności. Część jezdni będzie zamknięta, pojawi się nowe rondo, a wszystko w związku z budową drogi S7.

Budowa drogi ekspresowej S7, która od dawna zupełnie zmieniła krajobraz i organizację ruchu w rejonie ul. Kocmyrzowskiej czy Łowińskiego, do tej pory raczej oszczędzała kierowców w rejonie al. Solidarności. Teraz jednak również tam prowadzone będą prace, które wymuszą duże zmiany w organizacji ruchu.

Jak tłumaczy Kacper Michna z małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na przecięciu al. Solidarności i nowej S7 muszą powstać trzy wiadukty. – Jednym poprowadzona będzie jezdnia w stronę Kombinatu, drugim jezdnia w stronę placu Centralnego, a trzecim, środkowym, linia tramwajowa. Droga ekspresowa będzie poprowadzona dołem – zapowiada. Na zupełnie początkowym etapie przygotowań do inwestycji brano pod uwagę wersję, w której to S7 miała zostać poprowadzona górą, na estakadzie, ale zrezygnowano z tego, by nie zaburzać osi widokowych charakterystycznej nowohuckiej alei.

Od piątku nowe rondo

Teraz wykonawca zaczyna prace nad budową jednego z tych wiaduktów, w miejscu jezdni prowadzącej w stronę Kombinatu. Dlatego też w piątek przed południem (a nie w środę, jak początkowo zapowiadano) fragment al. Solidarności zostanie zamknięty dla ruchu. Kierowcy będą musieli zjechać na przeciwległą jezdnię i będą tam mieć do dyspozycji po jednym pasie w każdą stronę.

Na jezdni południowej al. Solidarności od skrzyżowania z ul. Wańkowicza do tymczasowej przełączki wprowadzony zostanie buspas.

Z kolei z ul. Ujastek Mogilski będzie można skręcić tylko w prawo, w kierunku Kombinatu. Cały ten ruch spotka się na rondzie, które zostanie utworzone tuż przy bramie huty:

Tramwaje jeżdżą – na razie

Ruch tramwajowy zostanie utrzymany. Przystanek „Kombinat (05)” zostanie przeniesiony w stronę ul. Mrozowej.

Prędzej czy później zmiany dotkną jednak także pasażerów, kiedy rozpoczną się prace przy budowie wiaduktu tramwajowego. Tutaj jednak musi być najpierw spełniony kluczowy warunek – musi zostać wznowiony ruch tramwajowy na odcinku Wańkowicza-Elektromontaż, by zapewnić dojazd do Zajezdni Nowa Huta. To prawdopodobnie stanie się dopiero w marcu.

GDDKiA potrzebuje wyłączyć ruch tramwajowy na al. Solidarności na ok. pół roku. – Termin tego zamknięcia nie jest jeszcze znany, będzie on uzależniony od ustaleń z miastem – zapowiada Kacper Michna. Więcej o ruchu tramwajowym w rejonie inwestycji pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta