Odsłonili tablicę upamiętniającą Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wybitny kompozytor jest patronem Akademii Muzycznej od stycznia. W dniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego została odsłonięta tablica pamiątkowa honorująca fakt nadania imienia uczelni.

Tablicę wykonano z  trzech płyt szklanych, na które naniesiono rękopis partytury „Credo”, jednego z najsłynniejszych utworów kompozytora. Całość została osadzona na płytę betonową.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyło wykonanie „Fanfary Dla Niepodległej” Krzysztofa Pendereckiego. Autorami projektu artystycznego tablicy są Maria Cecylia Niemojewska i Krzysztof Skórczewski.

– Jesteśmy dumni, że nasza Alma Mater nosi imię Krzysztofa Pendereckiego, czołowej postaci muzyki naszych czasów, wybitnego kompozytora, dyrektora i pedagoga, laureata najważniejszych wyróżnień i odznaczeń wielu krajów, kawalera Orderu Orła Białego – mówił rektor, prof. Wojciech Widłak.

Zaznaczył, że wkład Pendereckiego w światową kulturę muzyczną był nieoceniony. – To dzieła uniwersalne, ważne dla naszej tożsamości i tradycji, kultywujące pamięć o naszej historii i podkreślające duchową wspólnotę chrześcijańskiego i europejskiego dziedzictwa. Mamy również w pamięci wsparcie, jakiego Krzysztof Penderecki udzielał polskiemu środowisku muzycznemu w trudnych czasach komunizmu i odzyskanej wolności – powiedział rektor Akademii Muzycznej.

„Człowiek kultury i natury”

Elżbieta Penderecka zaznaczała, że Akademia Muzyczna to miejsce, w którym jej mąż był studentem, później asystentem, profesorem i rektorem.

– W ostatnim czasie, niełatwym dla wysokiej kultury, musimy mierzyć się z różnymi problemami. Zawsze jednak warto zaszczepiać – przede wszystkim w młodym pokoleniu - potrzebę przeżywania piękna i dobra muzyki – powiedziała Penderecka.

Dodała, że Penderecki uważał się za człowieka kultury i natury. – Gdy nie komponował, sadził drzewa. Według niego, partyturze muzycznej było blisko do tajemniczego ogrodu, w którym rodzą się twórcze pomysły. Natura może natomiast dochodzić w muzyce do głosu poprzez formę, kolory i bujność brzmień – przyznała.

Z okazji inauguracji nowego roku, Akademia Muzyczna zaprasza też do oglądania wystawy na placu Szczepańskim „Akademia możliwości”. Ekspozycję można oglądać do końca października.