Odtworzono witraż w kamieniołomie Libana

Odnowiony witraż fot. ZZM

Witraż autorstwa Władysława Jastrzębskiego umieszczono w 1948 r. na pomniku pamięci ofiar okupacji, w kamieniołomie Libana. Na przestrzeni lat uległ zniszczeniu. Udało się go odtworzyć dzięki fotografii pochodzącej z końca XX wieku.

Z dokumentacji odnalezionej w archiwum Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński wynika, że witraż powstał w zakładzie w 1947 roku. By odtworzyć jego kształt i wygląd, przydatne okazało się zdjęcie z końca XX wieku, nieznanego autora. Prace polegały na wykonaniu pomiarów w terenie oraz na przeskalowaniu fotografii do wymiaru 1:1, w celu przeniesienia siatki ołowianej.

Na podstawie próbkowania źródłowych kolorów w zachowanej fotografii, zrobiono rysunek warstwy farby konturowej, by określić kolorystykę witraża.

Technika wykonania

Witraż figuratywny, patynowany, wykonano z antycznego szkła witrażowego, ręcznie dmuchanego i barwionego w masie o grubości 2–3 mm. W warstwie malatury zabytku zastosowano farby konturowe oraz patyny.

Wszystkie były utrwalane termicznie w temperaturze bliskiej topnienia szkła, czyli 600–800 stopni Celsjusza, zależnie od rodzaju użytego szkliwa.

Witraż umieszczono 22 lipca 1948 roku w kapliczce na pomniku, który znajduje się na terenie byłego obozu karnego „Liban” przy ul. Za Torem 22.