Olga Tokarczuk odwiedziła Kraków. Noblistka opowiedziała o nowej książce [ZDJĘCIA]

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Miłośnicy twórczości Olgi Tokarczuk wypełnili po brzegi Centrum Kongresowe ICE Kraków, by posłuchać o najnowszym dziele noblistki. Spotkanie z czytelnikami odbyło się 14 czerwca.

Kilkanaście dni temu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się długo oczekiwana powieść Olgi Tokarczuk „Empuzjon”. Z tej okazji pisarka przyjechała do Krakowa, gdzie spotkała się z miłośnikami swojej twórczości. Rozmowę poprowadziła dr Katarzyna Kasia.

Prawdy o świecie, których nie widzimy

Akcja „Empuzjonu” rozgrywa się w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Jest wrzesień 1913 roku. Do słynnego w całej Europie sanatorium leczącego choroby „piersiowe i gardlane” przyjeżdża Mieczysław Wojnicz. Student ze Lwowa ma nadzieję, że wizyta w uzdrowisku powstrzyma rozwój jego choroby – gruźlicy.

Wkrótce dowiaduje się o budzących grozę wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Zagadka tragicznych wypadków bardzo go fascynuje. Zaczyna się angażować, choć nie zdaje sobie sprawy, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Mieczysław Wojnicz, główny bohater powieści, jawi się jako mistrz stawiania oporu.

– To przykład człowieka, z którym wielu z nas mogłoby się identyfikować. Chodzi o takie wczesne rozpoznanie, które pojawia się już w okresie dojrzewania, że w jakimś sensie nie należymy do tego świata, że ten świat jest skrojony na inny rozmiar. Musimy wymyślić strategię, żeby się w nim znaleźć, wydeptać swoje miejsce – powiedziała w trakcie spotkania Olga Tokarczuk.

Pisząc powieść „Empuzjon”, noblistka odsłoniła przed czytelnikami prawdy o świecie, których nie zauważają lub nie chcą do siebie dopuścić.

– Mieczysław Wojnicz jest osobą, która nie mieści się w uproszczonych mapach tego świata i ta książka opowiada o tym, jak próbuje dostosować się do rzeczywistości, która nie przystaje do skomplikowanej prawdy ­– dodała Olga Tokarczuk.

Dialog z tradycją

Najnowsza książka noblistki jest dialogiem z „Czarodziejską górą” Thomasa Manna, uważaną za jedno z najbardziej wpływowych dzieł literatury niemieckiej w XX wieku.

– Jestem przekonana, że nie będzie nas i nie będziemy myśleć oraz czuć, jeżeli nieustannie nie będziemy odnosić się do tego, co było. Do tego, co inni myśleli, jak rozumieli i jak zapisali ten świat w literaturze. (…) Ta książka została napisana z poczucia miłości, ale też z próby wyobrażenia sobie refleksyjnego i otwartego nawiązania pewnego dialogu z tradycją ­– wyznała pisarka.

„Empuzjon” to pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

News will be here