Oszukują "na ŚDM" na ulicach Krakowa

Na ulicach Krakowa pojawiły się osoby, podszywające się pod organizatorów Światowych Dni Młodzieży, które zbierają pieniądze. Komitet Organizacyjny zgłosił sprawę policji.

Od kilku dni do KO ŚDM docierały informacje od pielgrzymów i wolontariuszy, że na ulicach Krakowa zbierane są pieniądze, w zamian za naklejki z okazji ŚDM. Osoby wyłudzające w ten sposób pieniądze przedstawiały się jako organizatorzy ŚDM, używając m.in. logo tegorocznych dni młodzieży. O sprawie organizatorzy poinformowali w mediach społecznościowych: – Kochani, otrzymujemy od Was mnóstwo wiadomości o tym, że w różnych częściach Krakowa spotykacie ludzi w koszulkach z logo ŚDM - zbierających pieniądze do puszek i rozdających naklejki z wizerunkiem Papieża Franciszka. Informujemy, że Komitet Organizacyjny ŚDM nie prowadzi żadnych zbiórek! Wszystkie takie akcje w Krakowie lub innych miastach to oszustwo! Prosimy przekazujcie tę informację dalej, by jak najmniej osób padło ofiarą naciągaczy! – czytamy na oficjalnej stronie ŚDM na Facebooku.

Sprawa przekazana została policji. – Doszły do nas informacje o zbierających datki niby na cel ŚDM. Komitet Organizacyjny znalazł ogłoszenia o pracę na takie stanowisko, a wolontariusze zgłosili nam, że osoby kwestujące, widzieli. Zgłosiliśmy to odpowiednim organom – mówi Ewa Korbut z biura prasowego KO ŚDM. W zamian za datki, osoby wręczały naklejki i zdjęcia z podobizną papieża Franciszka.

Policjantom udało się ustalić firmę, która zatrudniła osoby zbierające pieniądze. – Właściciele firmy zostali przesłuchani, w tym momencie poszukujemy i wzywamy osoby, które zbierały pieniądze. Muszą zostać przesłuchane, ale z uwagi na fakt, że są to osoby nieletnie, wzywane są wraz z rodzicami – informuje kom. Grzegorz Gubała, rzecznik prasowy małopolskiej policji. Jak informuje policja, sprawa jest rozwojowa, a decyzje o ewentualnym zatrzymaniu i postawieniu zarzutów zostaną podjęte po przesłuchaniu osób, które zbierały pieniądze do puszek.


źródło: Światowe Dni Młodzieży/Facebook.com

comments powered by Disqus