Pałac Krzysztofory wrócił do dawnej świetności [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prace remontowe w Pałacu Krzysztofory dobiegły końca. Oficjalne otwarcie już w najbliższy piątek – tego dnia zostanie również odsłonięta figura św. Krzysztofa na fasadzie budynku.

– Jeden z najważniejszych krakowskich zabytków powrócił do dawnej świetności. Pałac Krzysztofory otwiera nowy rozdział, stając się dzisiaj nowoczesną siedzibą instytucji kultury – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Prace pochłonęły ponad 60 mln zł i objęły ponad 4 tys. m2 powierzchni. Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że obiekt podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. We wnętrzach pałacu powstały przestrzenie wystawiennicze, biblioteka i czytelnia, sklepik muzealny oraz pomieszczenia przeznaczone dla działalności edukacyjnej, administracyjnej i gastronomicznej.

W trakcie prac w wielu pomieszczeniach odkryto polichromie schowane pod kilkoma warstwami dawnych przemalowań. Większość z nich była w złym stanie, ale udało się je odrestaurować. W piwnicach wyeksponowano najstarsze relikty pierwotnych murów pałacu.

– Projekt remontu nie bez powodu nosi nazwę „Muzeum Kompletne”. Zależało nam na tym, aby krakowianie mogli tu kompletnie spędzić czas wolny. Dlatego też chcemy, aby dziedziniec i pasaż były otwarte dla mieszkańców codziennie do godziny 23.00. Jest zieleń, zostanie uruchomiona fontanna, przy stolikach można czytać albo grać w szachy. Temu wszystkiemu towarzyszy ogródek gastronomiczny, otwieramy też kawiarenkę, w której będą serwowane tylko krakowskie smaki – opowiada Niezabitowski.

Na parterze będzie działał sklepik muzealny i centrum obsługi zwiedzających. Mieszkańcy i turyści będą mogli tu kupić bilety do wszystkich oddziałów Muzeum Krakowa czy zamówić usługi przewodnickie.

Na pierwszym piętrze będzie prezentowana stała wystawa, której otwarcie nastąpi w grudniu.

Miejsca Żywej Pamięci

W Pałacu Krzysztofory powstały również Miejsca Żywej Pamięci Miasta. To sześć pomieszczeń poświęconych krakowskim tradycjom i obrzędom.

W piwnicach będzie można zobaczyć pochodzące z XVI wieku przedproże, będącego reliktem autentycznej architektury pałacu oraz przestrzeń poświęconą Tadeuszowi Kantorowi, Teatrowi Cricot 2 i krakowskiej awangardzie. Na parterze powstała Szatnia orszaku Lajkonika, a na pierwszym piętrze Sala Balowa, w której można zobaczyć galerię portretu krakowian od XVIII do początku XX wieku. Na drugim piętrze można zajrzeć do Przestrzeni wolności – w gmachu w 1914 roku znajdowało się najważniejsze w mieście biuro werbunkowe do Legionów Polskich oraz Sali posiedzeń jury konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską.

Oficjalne otwarcie Pałacu Krzysztofory odbędzie się 23 lipca. Tego samego dnia, o godzinie 13.20 zostanie też odsłonięty pomnik św. Krzysztofa na fasadzie Pałacu Krzysztofory od strony Rynku Głównego.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto