Po sobotnim proteście w Krakowie: 46 mandatów, 223 wnioski do sądów

Policja wylegitymowała w sobotę 331 osób, które brały udział w proteście w sprawie prawa aborcyjnego. Wobec 223 osób zostaną skierowane wnioski do sądu.

W sobotę o godzinie 16 na rogu ulicy Grodzkiej i św. Idziego rozpoczęło się zgromadzenie osób, które sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Protestujący przeszli ulicą Grodzką na Rynek Główny.

Jak informuje Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej, w kulminacyjnym momencie manifestacji wzięło udział ok. dwa tysiące osób. Przebieg protestu nadzorowało 271 policjantów.

– W trakcie działań wylegitymowano 331 osób, z czego wobec 46 nałożono mandaty karne, a wobec 223 zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sadu. To sankcje głównie za naruszenie zakazu zgromadzeń, brak dystansu czy brak maseczki – mówi Sebastian Gleń. Dodaje, że zarekwirowano sprzęt nagłaśniający, „jako służące do popełnienia wykroczenia”.

Przedstawiciel policji podkreśla, że funkcjonariusze w kilku miejscach blokowali przejście zgromadzenia a także korygowali trasę, aby manifestanci nie zakłócili ruchu drogowego. W jednym przypadku policjanci użyli siły fizycznej (chwytów), wobec mężczyzny który nie chciał zejść z jezdni, gdy policjanci udrażniali ruch.