Pociąg się zepsuł? Z tym samym biletem pojedziesz autobusem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przypadkach losowych, takich jak wypadki na torach czy awarie, pasażerowie kolei mają zyskać możliwość kontynuowania podróży komunikacją miejską.

Przez okres trwającej przez ostatnie lata modernizacji linii średnicowej obowiązywało honorowanie biletów kolejowych w komunikacji miejskiej. Zasady zmieniały się w miarę zmieniających się utrudnień w ruchu kolejowym, ale przez dłuższy czas takie udogodnienie obowiązywało na odcinku pomiędzy Krakowem Głównym i Krakowem Płaszowem: zamiast pociągiem, pasażerowie mogli z biletem kolejowym przejechać na trasie linii 3 (Dworcowa - Dworzec Główny Zachód) oraz po trasie linii 50 ( Dworzec Płaszów Estakada - Dworzec Główny).

W nowej wersji

Kolejowa inwestycja już się kończy, ale miasto chce kontynuować współpracę z województwem w tej kwestii. Pomysł polega na tym, by takie honorowanie biletów obowiązywało w przypadku zdarzeń losowych uniemożliwiających podróżowanie pociągiem.

Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego Łukasz Franek tłumaczył podczas środowej sesji, że chodzi np. o takie sytuacje jak wypadki czy awarie. – Uznaliśmy wspólnie z urzędem marszałkowskim, że warto podtrzymać zasady. By w sytuacji, gdy na przykład na jednotorowej linii do Wieliczki z uwagi na jakieś losowe przypadki wstrzymany jest ruch pociągów, pasażerowie na tych kilka godzin nie zostali bez alternatywy. Mieliby wtedy możliwość przemieszczania się autobusami komunikacji miejskiej z biletem kolejowym – wyjaśniał.

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w tej sprawie, radni podejmą decyzję prawdopodobnie na kolejnej sesji. Szczegółowe zasady takiego honorowania biletów zostaną ustalone w porozumieniu z województwem i operatorami.