Rozwój, nowe projekty i stabilne działanie dla Krakowa. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Mariuszem Michałkiem, dyrektorem krakowskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.
Rok 2021 był kolejnym rokiem funkcjonowania w trudnych realiach COVID-owych. Jak poradziła sobie w tych czasach krakowska elektrociepłownia?
Tak, to prawda. Rok 2021 był kolejnym rokiem funkcjonowania w realiach COVID-owych, jednakże z naszego punktu widzenia zarówno my, jak i rynek zaczęliśmy się już przyzwyczajać i dostosowywać do tej sytuacji. Widać to również po bardzo dobrych wynikach osiągniętych w ubiegłym roku. W krakowskiej elektrociepłowni zrealizowaliśmy w 2021 roku ogółem 343 projekty związane z rozwojem rynku ciepła, co przełożyło się na ponad 83 MWt nowych przyłączeń, wliczając w to 126 projektów z segmentu nowych klientów (45,08 MWt), 33 projekty ze źródeł lokalnych (6,01 MWt) oraz aż 184 projekty, związane z ciepłą wodą użytkową (32,17 MWt). Tym samym plan został przekroczony o blisko 50%, a przy okazji ustanowiony został nowy rekord w tym zakresie. Świetne wyniki związane z rozwojem rynku odnotowaliśmy w każdym segmencie rynkowym. Osiągnięte wyniki cieszą tym bardziej, że projekty rozwojowe realizowane były w stosunkowo trudnym okresie.
Zagwarantowanie odpowiedniego poziomu mocy nie byłoby możliwe bez realizacji prac remontowych i modernizacyjnych, jakie zostały przeprowadzone. Stały serwis i przeglądy zapewniają ciągłość pracy całego Oddziału.
Co wpłynęło na tak dobre wyniki?
Po czasowym spowolnieniu realizacji inwestycji deweloperskich w roku 2020, spowodowanym pandemią, w roku 2021 można było zaobserwować wzmożoną aktywność inwestorów, którzy starali się odrabiać zaległości. Efektem był rekordowy poziom przyłączeń nowych klientów, wynoszący 45,0855 [MWt]. Tak jak wspominałem, na wynik ten złożyła się realizacja aż 126 projektów. Tak dobry rezultat nie byłby możliwy bez stałego dynamicznego rozwoju nowoczesnych i co najważniejsze skutecznych kanałów sprzedaży i komunikacji z klientami na rynku pierwotnym. Dodatkowym uwarunkowaniem, które miało wpływ na intensyfikację działań deweloperów, była chęć zakończenia projektów, które otrzymały pozwolenie na budowę według poprzednich, mniej restrykcyjnych wymagań, w zakresie efektywności energetycznej określonych poprzez wskaźnik EP (energii pierwotnej budynku).
Jak wyglądają wyniki w poszczególnych segmentach?
W 2021 r. mieszkańcy 184 budynków skorzystali z naszej oferty, wybudowali centralną instalację ciepłej wody użytkowej i zimną wodę podgrzewają ciepłem z miejskiej sieci. Dzięki temu użytkownicy blisko 13,5 tysiąca mieszkań mogą cieszyć się z poprawy swojego bezpieczeństwa i komfortu cieplnego.
W segmencie ciepłej wody – przyłączając 32,17 MWt zrealizowaliśmy plan w 160%, co jest wynikiem wręcz fantastycznym. Analizując rynek i jego potencjał, ale również rosnące koszty usług dostrzegliśmy potrzebę zwiększenia wsparcia finansowego dla pojedynczych budynków. Dlatego w maju 2021 r. zwiększyliśmy kwotę dofinansowania dla takich projektów ze 150 tys. zł/MWt do 200 tys. zł/MWt mocy maksymalnej instalacji c.w.u. (ciepła woda użytkowa). Mamy nadzieję, że decyzja ta przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju w tym segmencie rynkowym.
W ubiegłym roku w ramach przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej budynków z segmentu rynku wtórnego – osiągnęliśmy poziom 6 MWt mocy zamówionej. Było to możliwe dzięki podłączeniu aż 33 istniejących już budynków. Warto odnotować, że w ostatnich latach w ramach realizacji różnych programów nastąpił bardzo intensywny rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej w Krakowie, co otworzyło wiele możliwości w zakresie pozyskiwania odbiorców obecnie zasilanych z innych źródeł ciepła. Naszym głównym klientem są tutaj Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe. Chcąc zachęcić i wspomóc ten proces uruchomiliśmy w 2021 r. specjalny program – Rynek Wtórny – Pilotaż I, który ma zapewnić wsparcie zarówno finansowe, merytoryczne jak również doradcze. Pierwsze efekty już widzimy
w postaci podpisanych porozumień trójstronnych.
Nowe przyłączenia z pewnością przełożyły się na zwiększoną produkcję energii elektrycznej i ciepła w krakowskiej elektrociepłowni. Jak w tym zakresie prezentują się liczby?
W 2021 roku zanotowaliśmy zwiększoną produkcję ciepła, która wyniosła 8,7 mln GJ. W porównaniu z rokiem 2020 wzrost jest bardzo znaczący, na co wpływ miał długi sezon grzewczy i zdecydowanie chłodniejsze miesiące zimowe. W 2020 roku żaden miesiąc nie charakteryzował się średnią temperaturą ujemną, natomiast rok później, w aż trzech miesiącach średnia temperatura nie przekroczyła zera. Również produkcja energii elektrycznej zanotowała wyraźny wzrost (z 1364 GWh w 2020 r. do 1621 GWh w 2021 r.). Wynikał on przede wszystkim ze zwiększonego zapotrzebowania na ciepło.
Wracając do tematu najważniejszych projektów, jakie działania zostały podjęte?
W sierpniu weszły w życie nowe zaostrzone standardy z zakresu emisji do powietrza (tzw. konkluzji BAT). Oddział zakończył lub jest na etapie finalizacji projektów inwestycyjnych pozwalających na spełnienie nowych wymagań środowiskowych.
W obszarze jakości Oddział otrzymał certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 45001. Rozpoczęliśmy także przygotowania do certyfikacji na zgodność z normą ISO 27001 – System zarządzania Bezpieczeństwem Informacji.
Był to także czas oceny poziomu satysfakcji klienta dzięki przeprowadzonym przez niezależną firmę zewnętrzną badaniom marketingowym. Otrzymane wyniki badań tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że nasz produkt, czyli „Ciepła woda bez piecyka”, jest bardzo dobrze oceniany przez użytkowników - niemal wszyscy respondenci (94%) poleciliby „Ciepłą wodę bez piecyka”, a najlepszą rekomendacją jest fakt, że 96% badanych mieszkańców ponownie zdecydowałoby się na wybór naszego produktu. Raport końcowy zostanie przez nas wykorzystany przy planowaniu kolejnych działań marketingowych.
Czy krakowska elektrociepłownia angażuje się w inne działania na rzecz miasta?
W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa odbywającej się na podstawie umowy
o zrównoważonym rozwoju zawartej przez UMK i PGE Energia Ciepła kontynuowaliśmy prace nad realizacją projektów „Zeroemisyjny Kraków” oraz „Atelier”, które skoncentrowane są odpowiednio nad opracowaniem planu transformacji miasta w kierunku neutralności klimatycznej oraz dystryktów dodatnich energetycznie.
Ponadto wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa (UMK), Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE), Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (MPEC), Tauronem i Polską Spółką Gazownictwa (PSG) rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem „Założeń do planu zaopatrzenia Gminy Miejskiej Kraków w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na lata 2023-2038".
Krakowska elektrociepłownia poza swoją podstawową działalnością, jaką jest produkcja ciepła
i energii elektrycznej, wspiera krakowskie wydarzenia kulturalne. Wielokrotnie była nagradzana tytułem Mecenasa Kultury, Dźwigaczem Kultury i Filantropa miasta Krakowa za swoje działania na rzecz rozwoju kultury, sztuki oraz sportu.
Podsumowując, rok 2021 był?
Patrząc historycznie - rekordowy zarówno pod kątem przyłączonych MWt, jak i liczby zrealizowanych projektów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wynik ten osiągnęliśmy w bardzo specyficznym czasie. Ze względu na pandemię koronawirusa, przez 2 lata wszyscy działaliśmy w zmienionym trybie pracy. Praca w systemie hybrydowym spowodowała konieczność poszukiwania nowych form kontaktu, zmianę nawyków, a w konsekwencji większą elastyczności zarówno po stronie pracowników jak i klientów. Jak widać, mimo początkowych obaw - udało się nam zdać ten egzamin.