Połamane gałęzie i drzewa zostaną w parku

fot. Maciej Jasienkow/LoveKraków.pl

Nadal w wielu parkach czy lasach leżą drzewa i gałęzie, które są pamiątką po wakacyjnych burzach i obfitych opadach śniegu zimą. Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił plan dla parku rzecznego Wilga.

Urzędnicy informują, że obecnie prowadzone są tam prace, które poprawią bezpieczeństwo spacerujących, a jednocześnie nie będą ingerować w naturalny charakter parku.

– Ułamane korony drzew, wiatrołomy, pnie oraz wiszące konary i gałęzie zostawiane są w parku w postaci martwego drewna do naturalnego rozkładu. Czasem z całą bryłą korzeniową, tak aby w minimalnym stopniu ingerować w charakter siedliska – stwierdza ZZM.

Natomiast tam, gdzie były największe zniszczenia i pojawiły się luki w drzewostanie, będą prowadzone nasadzenia. Na razie opracowywany jest ich plan.

– Będą to rodzime gatunki drzew dostosowane do siedliska m.in. olsza czarna, wiąz szypułkowy, grab zwyczajny czy lipa drobnolistna. Nasadzenia zostaną wykonane gęściej z sadzonek 2-, 3-letnich, tak, aby wraz z pozostawionym martwym drewnem wzmocnić naturalny charakter tego miejsca – informują urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej.