Policja: wysokie mandaty, spadek liczby wykroczeń

fot. małopolska policja

Zmiana taryfikatora mandatów przynosi efekty. Tak wynika z najnowszych danych małopolskiej policji.

 

W Małopolsce w styczniu 2022 roku doszło do 100 wypadków,  co w porównaniu do stycznia 2021 oznacza spadek tego typu zdarzeń o 20 (16,6  proc.).

W wypadkach zginęło 7 osób  (w tym 6 pieszych). Liczba ofiar śmiertelnych spadła o 3, tj. o 30 proc.  w porównaniu do stycznia 2021 roku. Rannych zostało 118 osób - spadek liczby rannych o 29, tj. o 19,7 proc.

– W związku z tym, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi na przejściach dla pieszych, policjanci ruchu drogowego zintensyfikowali nadzór na przejściami dla pieszych, wobec czego w analizowanym okresie o 7,5 proc. wzrosła liczba ujawnionych przekroczeń prędkości w rejonach przejść dla pieszych – informuje Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Spadek liczby wykroczeń

Policja informuje, że w całej Małopolsce o  35  proc. spadła liczba ujawnionych przypadków złamania limitu dozwolonej prędkości jazdy, przy czym liczba ujawnionych przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym (czyli w sytuacji gdy następuje obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy)  obniżyła się o 71 proc.

– Liczba wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych spadła o 47 proc.  a o 39  proc. spadła liczba ujawnionych wykroczeń popełnionych przez pieszych (przy czym np. spadek o 33 proc. odnotowano też w kategorii nieustępowania pierwszeństwa pojazdowi) – wynika z danych policji.

O 42  proc. spadła liczba ujawnionych wykroczeń polegających na nieprawidłowym wyprzedzaniu, a o 23 proc. wykroczeń związanych z korzystaniem z telefonu w czasie jazdy.

– Liczba nałożonych przez policjantów środków karnych (mandaty, wnioski o ukaranie do sądu)  na uczestników ruchu drogowego spadła o 30 proc. w porównaniu do stycznia 2021 roku, ponieważ kierujący są obecnie bardziej zdyscyplinowani i policjanci mają mniej powodów do interwencji. Jeśli chodzi o liczbę nietrzeźwych kierujących  to w styczniu 2022 roku wyniosła ona 306, natomiast w styczniu 2021 roku wyniosła ona 292 – podsumowuje Sebastian Gleń.