W trakcie budowy kampusu na Ruczaju, z nowymi władzami, wydziałem, kierunkami i ponad dwustu doktorantami kościelna uczelnia zainaugurowała kolejny rok akademicki.
– Wymarzona chwila posiadania własnego budynku dydaktycznego jest coraz bliżej – mówił podczas 70. inauguracji 70. roku akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jego rektor, ks. prof. Robert Tyrała.
Wczoraj, dziś, jutro
Uroczystość odbyła się w papieskim sanktuarium na Białych Morzach.
Metropolita krakowski o człowieku sumienia
Abp Marek Jędraszewski, wielki kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przewodniczył mszy św. W homilii hierarcha poruszył temat sumienia. – Kim jest człowiek prawego sumienia? – pytał. – To człowiek posłuszny prawdzie, który ma jasny ogląd tego, co jest dobre a co złe. Zawsze podąża za dobrem – tłumaczył.
Duchowny wskazał również na „naganne postawy wobec prawdy”. Są nimi konformizm i unik. – Od kiedy prawda jest komfortowa? – pytał.
W przemówieniu inauguracyjnym, rektor przedstawił działalność naukową i dydaktyczną uczelni, a także podsumował miniony rok akademicki. – 4 listopada 2023 roku miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego w ścianę wznoszonego budynku dydaktycznego; 27 kwietnia 2024 roku został erygowany Wydział Nauk o Komunikacji; a 19 czerwca 2024 roku w auli Biblioteki Głównej uczciliśmy 15-lecie powstania Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – przypomniał.
Podczas tegorocznej rekrutacji największa popularnością wśród przyszłych studentów cieszyła się psychologia – na jedno miejsce była aż 11 chętnych. Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem było dziennikarstwo.
Rok akademicki 2024/2025 rozpoczęło ponad 3 tys. studentów, z czego 251 stanowią doktoranci. Co więcej, społeczność akademicką stanową osoby z ponad kilkunastu krajów. Wśród nich studenci m.in. z Azerbejdżanu, Litwy, Nigerii, Jordanii, Peru, Pakistanu, Rwandy i Kolumbii.
– Przyjęliśmy 1104 nowych studentów. Chęć studiowania na naszej uczelni zgłosiło 3583 absolwentów szkół średnich. Bardzo się cieszymy, że duże jest zainteresowanie wyjątkowymi kierunkami na naszej uczelni – zaakcentował duchowny.
Mówiąc o planach na przyszłość, rektor zdradził, że od przyszłego roku uczelnia zacznie prowadzić nabór na nowy kierunek „Studia nad cywilizacjami”.
W czasie uroczystości Piotr Ćwik, sekretarz w Kancelarii Prezydneta RP, odczytał list od Andrzeja Dudy. „Cieszę się, że dzieło i myśli Świętego Patrona tej wyjątkowej uczelni znajduje tylu młodych i zdolnych kontynuatorów i naśladowców. Każdy uniwersytet, politechnika, akademia i szkoła wyższa stają dzisiaj przed wyzwaniami wynikającymi z postępu technologicznego, przemian społecznych i oczekiwań rynkowych, wobec których nie możemy przejść obojętnie. Niezależnie jednak od okoliczności i uwarunkowań w jakich państwo uprawiają działalność naukową, nie zmienia się sens jej misji, którym jest dobro człowieka” – podkreślił prezydent Duda.
Wykład ojca synodu
Wykład inauguracyjny, poświęcony tematyce trwającego w Rzymie synodu o synodalności wygłosił kard. dr hab. Grzegorz Ryś, który jest jego uczestnikiem.
Metropolita łódzki zwrócił uwagę na potrzebę nawrócenia na relacje. – Franciszek w przemówieniu inaugurującym synod mówił o „relacyjnej naturze Kościoła”. Kościół jest siecią relacji między ludźmi, między każdym z nas a Bogiem. Kościół relacyjny to nie jest grupa kolegów. To wspólnot ludzi, którzy w sposób intencjonalny dzielą się darami Ducha Świętego.