Powstają dwa zbiorniki przeciwpowodziowe. Będzie można tam pójść na spacer

Zdjęcie z października 2020 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Tuż przy autostradzie A4, w sąsiedztwie węzła Kraków Wieliczka, powstają dwa nowe zbiorniki przeciwpowodziowe. W przeciwieństwie do zbiornika oddanego kilka lat temu, teren pozostanie otwarty i dostępny.

Pierwszy ze zbiorników został oddany do użytku w 2015 roku. To „suchy” zbiornik, co oznacza, że jest napełniany wodą tylko w czasie, kiedy wymaga tego sytuacja powodziowa. Docelowo mają powstać jeszcze cztery takie obiekty: Malinówka 1 o pojemności ok. 114 tys. m3 i powierzchni ok. 6,2 ha, Malinówka 2 o pojemności 49 tys. m3 i powierzchni 2,3 ha, Malinówka 3 o pojemności 56 tys. m3 i powierzchni 3,1 ha oraz Serafa 2 o pojemności ok. 43 tys. m3 i powierzchni ok. 2,4 ha.

Wody Polskie w sierpniu podpisały umowę z wykonawcą zbiorników Malinówka 1 i Malinówka 2. Jeden znajdzie się po północnej, a drugi po południowej stronie autostrady. Prace rozpoczęły się pod koniec września: w pierwszym przypadku trwa wycinka drzew i krzewów, w drugim – prace geodezyjne.

Wycinka mniejsza niż w planach

Zbiorniki wymagały wycinki odpowiednio 1176 i 794 drzew. To duże liczby, ale Wody Polskie przed rozpoczęciem prac znacznie ograniczyły zakładaną wcześniej skalę wycinek. – Wody Polskie wraz z organizacjami ekologicznymi: Akcją Ratunkową dla Krakowa, Towarzystwem na rzecz Ziemi, Towarzystwem na Rzecz Ochrony Przyrody oraz inicjatywą Siostry Rzeki, przy współudziale naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz przedstawicielami Komisji Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa, wypracowali zmiany rozwiązań w projektach dla zbiorników Malinówka 1 i Malinówka 2, tak aby zmniejszyć ingerencję w tereny zielone, zachowując niezmienione właściwości przeciwpowodziowe – wylicza Magdalena Gala z Wód Polskich. Podkreśla, że Wody Polskie miały już wówczas wydane pozwolenie na wycinki o większej skali.

Podmokłe siedliska

Na terenie zbiornika Malinówka 1 nie zostaną wycięte wszystkie drzewa. Zachowane zostanie skupisko cennych dębów w centralnej części, a łączna powierzchnia zadrzewionych wysp to 0,8 ha. Pojawią się łąki kwietne, a zmiana poziomu wód gruntowych ma pozwolić na zwiększenie bioróżnorodności o gatunki typowe dla terenów podmokłych. Różne wilgotne i podmokłe siedliska mają też zostać stworzone na drugim zbiorniku, zachowana zostanie łąka porośnięta przez skrzyp olbrzymi. Ma zostać wykorzystany jak najdłuższy odcinek starego koryta Malinówki.

– Obydwa tereny zbiorników, w przeciwieństwie do istniejącego już suchego zbiornika Serafa 1, w planach Wód Polskich nie mają być ogrodzone i poza okresami napełnienia mają być dostępne dla mieszkańców – podkreśla Magdalena Gala.

Co z kolejnymi?

Coraz bliżej jest już też budowa zbiornika Serafa 2. Umowa z wykonawcą została podpisana pod koniec października. – Przybliżony termin zakończenia robót budowlanych to grudzień 2022 – mówi nam przedstawicielka Wód Polskich.

Wody Polskie wciąż nie mają stosownych pozwoleń potrzebnych do budowy zbiornika Malinówka 3. Szukają już wykonawcy robót budowlanych, ale równocześnie są dopiero w trakcie uzyskiwania decyzji administracyjnych i to od terminów ich uzyskania będzie zależał termin rozpoczęcia robót. Sprawę tego obiektu opisywaliśmy w sierpniu: Wody Polskie zrzucają winę za opóźnienie na właściciela części terenu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim