Pożar dworu w parku Duchackim. Doszczętnie spłonął dach budynku [ZDJĘCIA]

Tak wygląda dwór Bemów po pożarze fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

W piątkowy wieczór zabytkowy dwór Bemów w parku Duchackim stanął w płomieniach. Z ogniem walczyło sześć zastępów straży pożarnej. Doszczętnie spłonął dach oraz poddasze dworku.

Dwór na Woli Duchackiej wraz z otaczającym go parkiem miasto przejęło od rodziny Bemów dziesięć lat temu. O ile w budżecie miasta znalazły się środki na rewitalizację parku, w tym odbudowę starego spichlerza, zupełnie inaczej było w przypadku gruntownej modernizacji dworu. W minionym roku, przed oddaniem parku po rewitalizacji, obiekt został ogrodzony ze względu na stwarzające zagrożenie.

Pożar dworu na Woli Duchackiej

W piątek wieczorem, 14 kwietnia, zabytkowy dworek stanął w płomieniach. W akcji brało udział sześć zastępów straży pożarnej.

– Doszczętnie spłonął dach, poddasze, nie wiemy w jakim stanie jest piętro, gdzie jeszcze wiosną był piękny parkiet i czekająca lepszych czasów oryginalna stolarka. W jakim miejscu swojej tożsamości jest Kraków, który pozwala na dziesięcioletnią agonię dworu, pozwala mu umierać w płomieniach, znając historię i znaczenie tego miejsca dla tożsamości jednej ze swoich dzielnic? – czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku przez Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa.

– Dwór nie spłonął zupełnie i brzmi to jak ostrzeżenie. Niech to straszne wydarzenie, tak obezwładniająco smutne stanie się szansą – alarmuje instytucja.

Wozownia nie uległa zniszczeniu

Jak deklaruje miasto, Zarząd Zieleni Miejskiej będzie się starał jak najszybciej oszacować straty i wspólnie z nadzorem budowlanym i miejskim konserwatorem zabytków podjąć decyzje, jak dalej postępować z budynkiem.

– Na szczęście dzięki sprawnej akcji straży pożarnej udało się zatrzymać szybko pożar i najcenniejsza zabytkowa wozownia nie uległa zniszczeniu. Akcja gaśnicza nie zniszczyła już wyremontowanej części parku. Pożar strawił dach i być może uszkodzony jest strop w „nowszej” części budynku. Decyzja o dalszych krokach musi być poprzedzona ekspertyzą budowlaną – informuje miasto.

– W poprzednich latach park Duchacki przeszedł wiele zmian. Wykonane zostały prace wokół stawu, wyremontowany został spichlerz a remont dworu miał być jego ostatnim etapem – dodaje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zabytkowy dwór Bemów na Woli Duchackiej był jednym z bohaterów wystawy „Stał dwór szlachecki”, którą do 12 lutego można było oglądać w Muzeum Podgórza.

News will be here