Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego. Internetowa księga kondolencyjna już dostępna

Krzysztof Penderecki fot. LoveKraków.pl
W niedzielę rano w Krakowie zmarł Krzysztof Penderecki. Miasto uruchomiło internetową księgę kondolencyjną.

Mieszkańcy Krakowa będą mieli możliwość pożegnać Maestro poprzez internetową księgę kondolencyjną.

Księga kondolencyjna dedykowana Krzysztofowi Pendereckiemu jest dostępna na oficjalnej stronie miasta.

Wybitny kompozytor zmarł dziś rano w Krakowie. Miał 86 lat. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Kompozytor urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. W 2012 roku został nazwany przez dziennik The Guardian „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

Kraków miejscem szczególnym

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że „twórczość Pendereckiego to zjawisko w historii muzyki, nie tylko polskiej”.

– Wiemy, że Kraków był dla Niego miejscem szczególnym. Tutaj zaczął studiować prywatnie kompozycje pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego, a dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Tutaj w 1958 roku objął asystenturę w Katedrze Kompozycji na swojej macierzystej uczelni, a w roku 1972 został jej rektorem. Tę funkcję pełnił do 1987 roku. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. To właśnie dzięki Jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia. Dziś należąca do europejskiej czołówki. To też było Jego dzieło... – napisał prezydent Krakowa.

comments powered by Disqus