Prace na ul. Królowej Jadwigi wstrzymane. Odkryto ludzkie szczątki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

3 listopada na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i Korbutowej wykonawca robót natknął się na ludzkie szczątki. W związku z odkryciem archeologicznym prace zostały wstrzymane.

W czwartek pracownik ekipy remontującej ul. Królowej Jadwigi odkrył ludzką czaszkę. Archeolog ocenił wówczas, że znalezisko może mieć około stu lat. Później znaleziono również fragmenty innej czaszki.

Wykonawca zawiadomił ZDMK, miejskiego konserwatora zabytków oraz prokuratora. Dziś, 4 listopada, miasto poinformowało o wstrzymaniu prac.

– W ramach ustawowych uprawnień nadzoru archeologicznego prace budowlane w tym obszarze zostały wstrzymane ze względu na konieczność dokonania oględzin, zabezpieczenia znaleziska przed zniszczeniem i przeprowadzenia badań archeologicznych na miejscu znaleziska – wyjaśniają urzędnicy.

Od poniedziałku, 7 listopada, teren na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i Korbutowej przejmą służby archeologiczne, które prowadzić będą prace w gruncie naturalnym. Aby ułatwić działania archeologów, usunięte zostały już wierzchnie warstwy – asfalt i podbudowa jezdni.

– Wykonawca szuka obecnie innych frontów robót, które pozwolą na kontynuowanie przebudowy ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od ulicy J. Z. Robla do ulicy Jesionowej – zaznacza magistrat.

Zgodnie z zawartą umową remont ma zakończyć się w maju przyszłego roku. Do tego czasu miasto musi rozliczyć dotację otrzymaną na poprawę miejskiej infrastruktury przed III Igrzyskami Europejskimi.