Prawie 900 uchodźców skorzystało ze specjalnych pociągów do Niemiec

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Z pięciu bezpłatnych transportów z krakowskiego dworca – czterech do Berlina przez Zgorzelec i jednego do Hanoweru – skorzystało w weekend łącznie prawie 900 osób.

Aby informacja o tej alternatywie dotarła do jak największej liczby osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało użytkownikom telefonii komórkowej posiadającym ukraińskie karty SIM wiadomości SMS w języku ukraińskim o planowanych godzinach odjazdu pociągów. Działania informacyjne na krakowskim dworcu prowadzili także strażacy i harcerze.

Pół tysiąca w autobusach

Dla uchodźców z Ukrainy, którzy dobrowolnie chcą udać się z krakowskiego dworca do innego kraju UE, uruchomione zostały także bezpłatne autobusowe transporty humanitarne. Umożliwiają one szybki i bezpieczny przejazd na dworzec w Berlinie.

– W ciągu ostatnich 96 godzin wyprawiliśmy w drogę dziesięć autobusów, które przewiozły łącznie 528 osób. Dzięki dobrej logistyce organizowanej przez polskie państwo, uchodźcy uciekający przed wojną mogą liczyć na sprawną pomoc – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.