Krakowianin, który chciał zaktualizować prawo jazdy o kolejną kategorię w nowym prawie jazdy, zobaczył ograniczenie ważności uprawnień na kategorię B. To niezgodne z prawem, uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Po tym, jak mężczyzna rozszerzył uprawnienia dotyczące prowadzenia pojazdów, przy czym od 2008 roku posiadał już uprawnienie na kategorię B, zawnioskował do prezydenta miasta o wydanie nowego, zaktualizowanego prawa jazdy. Urzędnicy dokument wydali, tyle tylko że z ograniczaniem uprawnień na kategorię B do maja 2036 roku. Wcześniej uprawnienia zostały wydane bezterminowo.
Krakowianin zawnioskował o poprawę danych, jednak dostał odpowiedź odmowną. Nic też nie dało odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dopiero WSA zauważył błąd urzędników. Na czym polegał?
SKO stanął na stanowisku, że prezydent miasta postąpił zgodnie z prawem, bo za „datę stosowaną do określenia daty ważności uprawnień przyjmuje się jedną datę określoną w najpóźniej wydanym orzeczeniu lekarskim”. W tym przypadku było to 10 maja 2021 roku, a następny termin badania został wyznaczony na 11 maja 2036 roku. Na tej podstawie ograniczono ważność uprawnień w kat. B kierowcy.
To nie tak
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził bezskuteczność decyzji i nakazał ponowne rozpatrzenie wniosku, uwzględniając postanowienie sądu.
W jego uzasadnieniu WSA podkreślił, że wydanie nowego dokumentu nastąpiło z powodu rozszerzenia uprawnień i jedynie tego typu zmianę miał prawo wprowadzić w dokumencie prezydent.
– Dokonane zmiany nie mogą dotyczyć w żadnym wypadku posiadanych już uprawnień do kierowania pojazdami – stwierdził sąd.
WSA zauważył też, że w prawie jest rozróżnienie na datę ważności prawa jazdy i datę ważności uprawnień.
– W przypadku osób, które posiadały w dniu wejścia w życie ustawy uprawnienia do kierowania pojazdami, których data ważności nie była ograniczona orzeczeniem lekarskim lub psychologicznym, w pozycji „data ważności uprawnienia” umieszcza się symbol „-" jako informację, że dana kategoria prawa jazdy jest ważna bezterminowo – przypomina sąd. Jeśli chodzi o sam dokument i jego ważność, to nie może ona być dłuższa niż 15 lat.
– Utrata prawa jazdy z jakichkolwiek powodów, w tym również z powodu utraty jego ważności, nie jest tożsama z utratą uprawnień do kierowania pojazdami – stwierdza sąd.