Przy Saskiej powstanie park obok ogródków działkowych [WIZUALIZACJE]

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Zarząd Zieleni Miejskiej chciałby, aby w tym roku powstał nowy Saski Park Kieszonkowy przy ul. Saskiej. To realizacja zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego.

Projekt zakłada utworzenie parku kieszonkowego na terenach zielonych w dzielnicy Podgórze, nieopodal przychodni NZOZ Kraków-Południe, przy ulicy Saskiej. To realizacja pomysłu, który w 2021 roku zwyciężył w głosowaniu w budżecie obywatelskim. W planach są nowe nasadzenia, budowa chodników oraz zakup i montaż małej architektury. Oferty na realizację tej inwestycji firmy mogą składać do 28 marca, a zwycięzca będzie miał nieco ponad pół roku na przeprowadzenie prac.

Nowe zagospodarowanie

Projekt zakłada nowe, kompleksowe zagospodarowanie terenu zielonego przy ul. Saskiej, z trzema przygotowanymi wejściami do parku kieszonkowego. W centralnej części parku powstanie strefa z nasadzeniami z m. in. ozdobnych krzewów i bylin.

Obszar ten otoczony będzie z trzech stron żwirowymi ścieżkami, a z jednej strony otwarty na część wypełnioną nasadzeniem ozdobnej wysokiej trawy. Zgodnie z projektem, przesadzona ma zostać część żywopłotu, zniknąć mają też chore i zaschłe jarzęby, które – choć posadzone w ciągu kilku ostatnich lat – nie dają perspektyw rozwoju. Pozostała zieleń przejdzie pielęgnację.

Promenada

Inwestycja zakłada wybudowanie chodnika, który połączy obecnie istniejący ciąg przy ul. Saskiej z częścią osiedla mieszkaniowego. Teraz jest tam ścieżka ułożona z kostki chodnikowej, ale jej stan i wielkość nie zapewniają bezpiecznego korzystania. Tą ścieżką mieszkańcy mogą dostać się między innymi na przystanki autobusowe, ogródki działkowe i do przychodni.

Przy projektowanych alejkach znajdą się m.in. ławko-huśtawka, stojaki na rowery, kosze na śmieci, ławki, leżaki i tablica informacyjna. – Z myślą o miłośnikach czytelnictwa zaprojektowano zamykaną półkę na książki, jako miejsce do wymiany książek tzw. bookcrossingu – zapowiada ZZM. – Dzięki dużej ilości nowych nasadzeń oraz wprowadzeniu takich elementów jak trejaż, który zostanie obsadzony pnączami, tworzącymi zielone ściany i sklepienie przestrzeń stanie się zieloną enklawą w mieście – opisują urzędnicy.

Wzdłuż parkingu przy zachodniej granicy zamontowane zostanie ogrodzenie w formie liny rozciągniętej na drewnianych słupkach, tak aby oddzielić przestrzeń parku i zapobiec parkowaniu samochodów w zielonej strefie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze

Aktualności

Pokaż więcej