Sporo komunikacyjnych zmian w rejonie Przylasku Rusieckiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przebudowa ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego i Tatarakowej, budowa nowej ścieżki rowerowej, nowy przystanek kolejowy – to przygotowywane obecnie inwestycje dotyczące najbliższego sąsiedztwa zbiorników w Przylasku Rusieckim.

Budowę nowego przystanku kolejowego ministerstwo infrastruktury zapowiedziało w połowie ubiegłego roku. Nowe perony mają powstać w sąsiedztwie kąpieliska, blisko przejazdu przez tory na ul. Rzepakowej. Przystanek z jednej strony znacznie ułatwi dojazd do terenów rekreacyjnych, ale ma też być udogodnieniem dla mieszkańców najbliższej okolicy, którzy zyskają możliwość dojazdu do centrum w kilkanaście minut. Oczywiście przy założeniu, że za decyzjami dotyczącymi infrastruktury pójdą te dotyczące oferty przewozowej.

Przystanek w Przylasku Rusieckim, podobnie jak ten na os. Piastów i w Kościelnikach, ma powstać w ramach rządowego programu i zgodnie z deklaracjami ma być gotowy już w przyszłym roku.

Droga do przebudowy

Niezależnie od tego, w sąsiedztwie planowane są też inne inwestycje. Na stronie Zarządu Transportu Publicznego można od kilku dni obejrzeć projekt przebudowy fragmentów ul. Gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego oraz ul. Tatarakowej.

Projektanci przewidują m.in. budowę ronda w miejscu dzisiejszego skrzyżowania tych ulic. Jezdnia ma mieć co najmniej 5 m szerokości, a wzdłuż niej, przynajmniej po jednej stronie, a miejscami po obydwu, mają powstać chodniki z płyt betonowych. Przewidziane są też przystanki autobusowe, a na wysokości planowanego Parku Edukacyjnego „Branice” również zatoka autobusowa. Przebudowane będzie skrzyżowanie z ul. Branicką oraz krótki fragment tej ulicy. Wcześniej trzeba będzie przebudować lub wybudować potrzebne sieci podziemne.

Inwestycja ma związek z planowanym utworzeniem parku edukacyjnego, którego głównym elementem ma być skansen. – Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości została zobowiązana w ramach uzgodnień projektu powstającego Parku Edukacyjnego „Branice” do opracowania koncepcji przebudowy układu drogowego ulic Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego i Tatarakowej, jako obsługi tej inwestycji. Aktualnie nie jest ustalona data realizacji – mówi nam Marcin Rybski z KNHP.

Coś dla rowerzystów

Zarząd dróg przygotowuje się też do budowy odcinka ścieżki rowerowej w Przylasku Rusieckim – tu również chodzi o ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego, ale o fragment przebiegający pomiędzy zbiornikami wodnymi, od ul. Karasiówka.

To realizacja projektu, który wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim. Otwarcie ofert planowane jest na przyszły tydzień.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta