„Pustostany” najlepszym debiutem literackim. Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada

Dorota Kotas w niedzielę odebrała statuetkę Nagrody Conrada fot. Edyta Dufaj/KBF

Książka „Pustostany” została wybrana przez czytelników i kapitułę nagrody najlepszym debiutem prozatorskim 2019 roku. Dorota Kotas jest szóstą laureatką Nagrody Conrada. – Jestem szczęśliwa, że mogę reprezentować kobiety na tej scenie i odebrać tę nagrodę – powiedziała laureatka.

Autorka odebrała nagrodę podczas gali w Ice Kraków, wieńczącej tegoroczną edycję Festiwalu Conrada. Dorota Kotas jest zwyciężczynią wielu konkursów, m.in. na reportaż o sytuacji osób LGBT+ w małych miastach w Polsce, zajęła też pierwsze miejsce w konkursie „Człowiek z pasją – Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza”.

„Reprezentuję na tej scenie protestujące kobiety”

– Chciałabym podziękować, z racji tych dziwnych okoliczności, w których jesteśmy, tym wszystkim, którzy dziś wyszli na ulicę, by protestować, i jestem szczęśliwa, że mogę reprezentować kobiety na tej scenie i odebrać tę nagrodę – powiedziała po odebraniu statuetki.

Kotas otrzymała czek na 30 tys. złotych. Została również nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie i kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Debiut Doroty Kotas został opublikowany w grudniu 2019 roku przez wydawnictwo Niebieska Studnia.

W gronie nominowanych do Nagrody Conrada – oprócz Kotas – za debiut prozatorski były również Dorota Brauntsch i  „Domy bezdomne” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), Joanna Gierak-Onoszko i „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), Barbara Klicka z powieścią „Zdrój” (Wydawnictwo W.A.B.) oraz Urszula Zajączkowska z książką „Patyki, badyle” (Wydawnictwo Marginesy).

Literatura ma się nieźle

– W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy – przyznaje Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły. – Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle – dodaje.

W tym roku kapituła otrzymała ponad 70 zgłoszeń do Nagrody Conrada. Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Nagroda Conrada jest przyznawana od 2015 roku podczas Festiwalu Conrada.

Więcej o tegorocznej edycji festiwalu >>> Festiwal Conrada. Literacki zastrzyk na wzmocnienie odporności