Rada Miasta Krakowa. Potrzebne jest nowe otwarcie?

Widok na salę obrad Rady Miasta Krakowa z balkonu dla mieszkańców fot. Krzysztof Kalinowski

W poniedziałek odbędzie się pierwsza debata organizowana przez stowarzyszenie Lepszy Kraków poświęcona zbliżającym się wyborom samorządowym oraz temu, czy rada miasta potrzebuje głębokiej reformy strukturalnej.

– 74 proc. mężczyzn, 35 proc. powyżej 65 lat. Często zatrudnieni w publicznych instytucjach. Nikogo z międzynarodowego biznesu, nikogo z kultury. Tak wygląda dziś krakowska rada miasta – pisał na łamach LoveKraków.pl na początku lipca Marek Grochowicz, doktorant w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek stowarzyszenia Lepszy Kraków.

Dodawał, że potrzebna jest wymiana składu rady na osoby wykształcone, które na co dzień zajmują się tematami związanymi z polityką miejską. – Potrzebujemy bardziej zróżnicowanej rady, osób, które rozumieją wyzwania współczesnych miast i potrafią patrzeć na miasto w sposób strategiczny, długoterminowy, a z drugiej strony nie będących politykami głosującymi zgodnie z linią i interesem partii zależnej od decyzji centrali w Warszawie. Potrzebujemy energicznych i kompetentnych ludzi, pasjonatów Krakowa – zaznaczał.

Teraz dodaje, że „już za kilka miesięcy czekają nas wybory na prezydenta i do Rady Miasta Krakowa, w związku z tym chcielibyśmy zaproponować cykl spotkań dotyczących tej problematyki, największych wyzwań, największych bolączek, które stoją przed radą w nowej kadencji”.

Co nie działa?

– Dlaczego zdecydowaną większość w radzie miasta stanowią mężczyźni w starszym wieku? Czy jest możliwe zwiększenie reprezentacji kobiet? Co zrobić by taki organ jak rada miasta był bardziej przyjazny, dostępny, atrakcyjny dla różnorodnych grup? – pyta Olga Lany, aktywistka miejska.

W podobny sposób wypowiada się Tomasz Wojtas, przewodniczący stowarzyszenia Lepszy Kraków. – Czy w składzie rady miasta mogą pojawić się bardziej zróżnicowane kompetencje? Czy wśród radnych nowej kadencji będą przedstawiciele kultury, biznesu czy też szkół wyższych? Co musiałoby się stać, żeby do takich zmian doszło?

Między innymi na te pytania odpowiadać będą uczestnicy poniedziałkowej debaty. – „Rada Miasta Krakowa – nowe otwarcie” to cykl debat, które inicjujemy jako stowarzyszenie Lepszy Kraków. Chcemy rozmawiać o radzie miasta, o jej sukcesach, ale też o tym, co w tej radzie nie działa – wyjaśnia prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Debatę poprowadzi Marek Grochowicz, a uczestniczyć w niej będą: Małgorzata Jantos – radna Krakowa, prof. UJ Jarosław Flis - socjolog, Nina Gabryś – pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej, radny Krakowa Łukasz Sęk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa Mikołaj Sołtysik, radny Krakowa Michał Starobrat. Spotkanie podsumuje prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Poniedziałek, 31 lipca, godz. 18:00 |Miejsce: HEVRE, sala + 1, ul. Beera Meiselsa 18|

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Lepszy Kraków. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują miesięcznik Architektura i Biznes oraz portal LoveKraków.pl.