Rada miasta zajmie się kaucją za puszki i szklane butelki

Małopolscy działacze Polski 2050 chcą od resortu klimatu wprowadzenia kaucji za puszki i szklane opakowania po napojach alkoholowych.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z Polski 2050 Rafał Komarewicz złożył w czwartek projekt rezolucji. Dotyczy ona wprowadzenia kaucji za jednorazowe szkło po napojach alkoholowych oraz za puszki.

Jak wyjaśnił Komarewicz, dotychczasowy projekt ustawy obejmuje kaucją jedynie butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l oraz szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l.

Przedstawiciele Polski 2050 uważają, że ustawa powinna obejmować także szklane butelki jednorazowego użytku na napoje, w szczególności napoje alkoholowe, oraz puszki aluminiowe.

– Opieranie zbiórki selektywnej na pracy osób ubogich nie jest rozwiązaniem akceptowalnym długoterminowo, ponieważ wraz z bogaceniem się społeczeństwa system ten straci na efektywności. Co więcej, wraz z pojawieniem się kaucji na inne surowce, aluminium stanie się mniej pożądanym materiałem, co może wpłynąć negatywnie na jego zbiórkę – argumentował Rafał Komarewicz.