Radni przeciwko połączeniu Bunkra Sztuki z MOCAK-iem

Propozycja prezydenta Krakowa wywołała protesty fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Radni nie chcą połączenia MOCAK-u i Bunkra Sztuki.

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta odbyło się głosowanie w sprawie projektu uchwały dotyczącej połączenia Bunkra Sztuki z muzeum MOCAK. Radni odrzucili wniosek prezydenta Krakowa – „przeciw” planom zagłosowały 24 osoby, „za” opowiedziało się 11 radnych, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Burza w Bunkrze

W styczniu prezydent Majchrowski poinformował, że ma zamiar połączyć wspomniane placówki. Plany te wywołały burzliwą dyskusję i protesty środowiska artystycznego. Przeciwko takiemu obrotowi sprawy opowiadali się też niektórzy radni.

Powstało również Towarzystwo Osób Kibicujących Bunkrowi Sztuki, które wysyłało listy i petycje zarówno do prezydenta Krakowa, jak i ministra kultury Piotra Glińskiego. Ze strony urzędu miasta padały deklaracje, że do połączenia obu placówek nie dojdzie. Przypomnijmy, że 15 lutego na stanowisko dyrektor placówek prezydent oficjalnie mianował Marię Annę Potocką, obecną dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Jak mówiła w styczniu rzeczniczka prezydenta: „nie ma możliwości, żeby instytucje utraciły swój charakter”. – Pani Potocka ma pełnić funkcję dyrektor dwóch niezależnych instytucji i przeprowadzić remont galerii. Prezydent zna argumenty środowiska artystycznego, ale przypomina, że w konkursie z 2018 roku komisja nie wskazała żadnej osoby na to stanowisko – mówiła Monika Chylaszek.

W lutym odbyło się spotkanie przedstawicieli pracowników miejskiej galerii z prezydentem. Ten zapewniał, że do połączenia obu placówek nie dojdzie. Podczas zorganizowanej 14 lutego debaty poświęconej przyszłości miejskiej galerii wiceprezydent Andrzej Kulig podkreślał, że jest sceptyczny wobec ostatnich planów połączenia Bunkra z muzeum MOCAK.

– To dwie różne instytucje i przestrzenie, wobec których mamy inne wymagania. Oczywisty jest wybór na dyrektora. Potrzebna jest osoba z kompetencjami, która będzie czuwała, aby z miejskiej przestrzeni nie zniknęła galeria. Powołanie Marii Anny Potockiej to częściowe rozwiązanie problemu w związku z zawirowaniami administracyjno-inwestycyjnymi – mówił w trakcie spotkania.

Radni (również) sceptyczni

10 kwietnia miało miejsce pierwsze czytanie projektu uchwały dotyczącego połączenia Bunkra Sztuki i MOCAK-u w jedną instytucję (o nazwie MOCAK). Wówczas radni, którzy zabrali głos w trakcie sesji, opowiadali się przeciwko powyższym planom. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>> WAŻĄ SIĘ LOSY BUNKRA SZTUKI

Decyzja radnych miała pozwolić na wniosek o wydanie opinii działającej przy ministerstwie kultury Rady ds. Muzeów – wówczas ta pozwoliłaby na fuzję instytucji.

comments powered by Disqus