Rekonesans przed Igrzyskami Europejskimi. Dwie imprezy zakończone, teqball we wrześniu

fot. Polski Związek Teqball
W lipcu w Krakowie odbyły się mistrzostwa Europy w rugby 7 i mistrzostwa Europy w pięcioboju nowoczesnym do lat 17 i 19. Na wrzesień, także w ramach przygotowań do przyszłorocznych igrzysk, zaplanowano zawody Teqball World Series, z finałem na Małym Rynku.
Trzy imprezy w różnych dyscyplinach mają pomóc organizatorom III Igrzysk Europejskich zebrać doświadczenia przed czekającymi ich wyzwaniami. Do rozpoczęcia pozostało mniej niż 11 miesięcy. 

Rugby 7 i pięciobój

Pierwszym sprawdzianem był turniej finałowy mistrzostw Europy w rugby 7 kobiet i mężczyzn (1–3 lipca). Zespoły rywalizowały na stadionie Wisły, który za niespełna rok będzie areną zmagań rugbystów walczących o przepustkę na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu i miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia imprezy.

Na murawie przy ulicy Reymonta mecze rozgrywało po dziesięć drużyn kobiecych i męskich z 14 krajów. Polkom udalo się odnieść historyczny sukces i wywalczyć mistrzostwo Europy. Wśród mężczyzn złote medale odebrali Hiszpanie.

14 lipca był ostatni dniem mistrzostw Europy juniorów do lat 17 i 19 w pięcioboju nowoczesnym na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, której obiekty również będą wykorzystane w czasie Igrzysk Europejskich. Był to pięciobój tylko z nazwy, ponieważ juniorzy nie mogą startować we wszystkich konkurencjach. W obu kategoriach nie było jazdy konnej, a w młodszej zabrakło również szermierki.

16-osobowa reprezentacja Polski regularnie zdobywała medale, których w ciągu tygodnia rozdano aż 14 kompletów (po 7 w każdej kategorii wiekowej) w klasyfikacji indywidualnej, drużynowej, sztafet kobiet i mężczyzn oraz sztafet mieszanych. W zawodach wzięło udzial ponad 200 zawodników z ponad 20 krajów. 

W przyszłym roku, w ramach IE, zawody w pięcioboju odbędą się w randze mistrzostw Europy seniorów, jako kwalifikacja kontynentalna do IE w Paryżu.

Spektaklularny teqballWe wrześniu do Krakowa (do hali 100-lecia Cracovii i na Mały Rynek) zawita teqball, a więc bardzo młoda, jeszcze nieolimpijska dyscyplina, łącząca piłkę nożną i tenis stołowy. Wymyślono ją w 2014 roku na Węgrzech i od tego czasu w wielu krajach bije rekordy popularności. Teqball uznawany jest za najszybciej rozwijający się z tak zwanych nowych sportów. Efektowna dla widza gra odbywa się przy stole, przypominającym ten do tenisa stołowego, o charakterystycznym wygięciu. Zawodnicy kopią piłkę, ale nie mają ze sobą kontaktu. Liczy się więc technika i spryt, nie ma fauli i agresji.

– Od 14 do 17 września Kraków będzie gospodarzem turnieju World Series. Spotkania odbędą się w hali 100-lecia Cracovii, a finały na Małym Rynku – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej i wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023. 

Sportowcy, którzy ukończyli 14 lat i starsi, powalczą o zwycięstwa w singlu i deblu mężczyzn, singlu i deblu kobiet oraz mikście. 

Początkowo teqball miał być w czasie IE dyscypliną pokazową, jednak w maju został włączony do programu jako sport medalowy. Pod Wawelem wystąpi maksymalnie 70 zawodników (w singlu i deblu kobiet i mężczyzn oraz mikście), których będziemy podziwiać na płycie Rynku Głównego: