Respirator na każdą kieszeń. Apel do inżynierów i lekarzy

Respirator VentilAid fot. Materiały prasowe

Krakowska grupa inżynierów skonstruowała respirator, którego wyprodukowanie kosztuje zaledwie 200 złotych.

– W Polsce mamy ponad 10 tys. respiratorów, a duża część z nich jest na bieżąco wykorzystywana – informował Łukasz Szumowski, minister zdrowia na konferencji prasowej dotyczącej koronawirusa.

Użycie respiratora jest niezbędne w przypadku zaawansowanego etapu rozwoju choroby COVID-19, kiedy to pacjenci odczuwają problemy z oddychaniem. Koszt takiego urządzenia wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, tymczasem inżynierowie z Krakowa stworzyli respirator pod marką VentilAid, który jest znacznie tańszy.

– Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi, Mateuszowi Janowskiemu, zaledwie dwa dni – opowiada Szymon Chrupczalski z firmy Urbicum. – VentilAid jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów — czyli konieczności stosowania trudnodostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł.

Tanie drukowanie

Projekt respiratora został udostępniony za darmo w modelu otwartoźródłowym, gdzie każdy posiadający drukarkę 3D może takie urządzenie wyprodukować samemu. Zespół konstruktorów zaznacza, że wraz z szerzeniem się epidemii koronawirusa, popyt na tego rodzaju aparaty wzrośnie, wskutek czego ceny również.

To inicjatywa, która może przede wszystkim pomóc krajom biedniejszym, które nie mają tak rozwiniętego systemu ochrony zdrowia. Ponadto wiele państw dzisiaj zabroniło eksportu sprzętu medycznego za granicę, co stawia potrzebujących w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Twórcy respiratora apelują o pomoc. – Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami, a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt. Liczymy na to, że znajdziemy ludzi dobrej woli z całego świata. Razem możemy uratować życie wielu osób.

Dokumentacja projektu oraz kontakt do zespołu jest dostępny na stronie http://www.ventilaid.org.

comments powered by Disqus