Rok Wisławy Szymborskiej. Kraków uczci setną rocznicę urodzin noblistki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Park Wisławy Szymborskiej, wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, poetycki piknik czy specjalne pasmo podczas Festiwalu Miłosza to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w związku z Rokiem Wisławy Szymborskiej oraz setną rocznicą urodzin noblistki.

Fundacja Wisławy Szymborskiej razem z krakowskimi instytucjami kultury przedstawiła program obchodów Roku Wisławy Szymborskiej. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie wydanie „Wierszy wszystkich” noblistki. W liczącym 800 stron tomie znajdzie się cała poezja Szymborskiej.

– W ramach jubileuszu planujemy serię spotkań i warsztatów muzyczno-artystycznych z udziałem uznanych artystów m.in. na krakowskich Wiankach – powiedział podczas konferencji prasowej Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury. – Dlaczego pod Wawelem? Dlaczego w ten świętojański czas? Pamiętam ten szczególnie wzruszający moment, kiedy Jenny Holzer przygotowała swoją projekcję poezji Szymborskiej na wzgórzach Wawelu. Chcemy przypomnieć ten czas – wyjaśnił.

Park Wisławy Szymborskiej

16 listopada 2022 roku Senat RP podjął uchwałę, na mocy której Wisława Szymborska została patronką 2023 roku. Jednak nie tylko dlatego Kraków chce przypomnieć o wybitnej noblistce. 2 lipca autorka „Nic dwa razy” obchodziłaby setne urodziny. To właśnie tego dnia miasto planuje otworzyć park nazwany jej imieniem.

– Jest to sytuacja absolutnie bezprecedensowa, gdy w 100-lecie urodzin naszej noblistki, jednocześnie mamy rok, który jest jej poświęcony i dokładnie w tym czasie realizujemy park. To właściwie ostatni skrawek pustej przestrzeni w centrum miasta, który do tej pory służył jako parking. Natomiast od tego roku będzie parkiem. Parkiem nasyconym twórczością poetki – oznajmił Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

W parku, który powstaje na terenie pomiędzy ul. Karmelicką i Dolnych Młynów, pojawi się dużo zieleni oraz elementów nawiązujących do Wisławy Szymborskiej. Wśród nich będą m.in. parasolki, specjalne wyklejanki i cytaty.

– Idąc do parku będziemy mogli poznawać twórczość Szymborskiej i być bliżej niej – podkreślił Piotr Kempf.

Wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

W ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej oraz jubileuszu jej urodzin w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który stanowi drugą scenę Teatru Słowackiego, zostanie otwarta wystawa pt. „Jarmark cudów”.

– To będzie ekspozycja, która będzie się budować. Zaczniemy od słynnego elementu wystawienniczego „Szuflada Szymborskiej”, który odniósł niebywały sukces. My chcemy stworzyć kilkanaście takich szuflad w formie labiryntu na terenie całego Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Tak, aby było to miejsce stałe w Krakowie, gdzie można przyjść i obcować w nowoczesny sposób z twórczością noblistki. To będzie prawdziwy labirynt emocji i przeżyć z prawdziwymi artefaktami – zapowiedział Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

W obchody Roku Wisławy Szymborskiej włączy się także Biblioteka Kraków. W przeddzień urodzin poetki odbędzie się literacki piknik w ogrodzie przy ul. Powroźniczej. Wisława Szymborska będzie też patronką tegorocznej edycji Targów Książki w Krakowie. Ważnym elementem obchodów stanie się również Festiwal Miłosza. Organizatorzy zaplanowali bowiem specjalne pasmo wydarzeń poświęconych noblistce.

Szczegółowe informacje o Roku Szymborskiej i publikacjach książkowych można znaleźć na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.