Rozbudowa SOR-u i lądowiska za 60 mln złotych. Ambitne plany szpitala

Widok na lądowisko fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Szpital miejski im. G. Narutowicza planuje rozbudowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i budowę lądowiska dla helikopterów na dachu ośrodka. Tylko na dokumentację będzie potrzebna kilka milionów złotych.

Co roku SOR przy ul. Prądnickiej przyjmuje blisko 30 tys. pacjentów. Korzystają z niego nie tylko krakowianie, ale również mieszkańcy sąsiednich gmin. Władze placówki uznały, że należy rozbudować oddział, a dodatkowo przy okazji dostosowania lądowiska do aktualnego prawa, zbudować nowe na dachu szpitala (obecne jest umiejscowione na ziemi). Podkreślono też, że przeniesienie lądowiska nie łączy się z powstającym niedaleko blokiem mieszkalnym.

Wszystko po kolei

Do końca maja ma być gotowa koncepcja rozbudowy SOR-u wraz z lądowiskiem. Koszt nie będzie duży, bo to blisko 74 tys. złotych. Jednak w następnym roku potrzebne będzie już około 3 mln złotych na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Potem powinna ruszyć budowa lądowiska i oddziału ratunkowego.

– Aktualnie koszt prac szacowany jest na kwotę ok. 60 mln złotych – widnieje w zarządzeniu prezydenta dotyczącym przeznaczenia środków na koncepcję rozbudowy.

Skąd szpital weźmie na to pieniądze? 2 marca placówka złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego. Maksymalna kwota, jaką może otrzymać szpital, wynosi 15 mln złotych. To źródło ma być zresztą wykorzystywane częściej – sukcesywnie, w ramach pojawiających się w przyszłości naborów. Władze miasta i placówki liczą również na środnik unijne, w tym z Krajowego Planu Odbudowy.