Rusza 12. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”

Rękopis Wisławy Szymborskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zaprasza na konkurs poetycki dla osób z niepełnosprawnościami. Zgłoszenia można przesyłać do 25 kwietnia.

 

„Słowa, dobrze, że jesteście”

To już 12. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poezji, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. O nagrody finansowe oraz publikację utworów będą mogły powalczyć osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 16 lat.

– Prowadzę od ośmiu lat program „Spotkajmy się” w TVP2. Rozmawiam w nim przed kamerami z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi. Często moi rozmówcy przynoszą na nagrania swoje wiersze. W nich właśnie ukrywają tajemnice, najintymniejsze przeżycia, najbardziej wstydliwe prawdy. Te wiersze są dla mnie często kluczem do moich rozmówców, pomagają nam wzajemnie siebie zrozumieć i porozumieć się z sobą. Pisząc, człowiekowi łatwiej podziękować, poskarżyć się, zapłakać – mówi Anna Dymna.

Wiersze uczestników będą oceniane w dwóch kategoriach: „Osób z niepełnosprawnością intelektualną” oraz „Osób z pozostałymi niepełnosprawnościami”. Laureaci zostaną wyłonieni przez jury w składzie: Anna Dymna, Janka Graban, Józef Baran, Wojciech Bonowicz i Adam Ziemianin.

– Wiersze moich rozmówców są często wstrząsające. Czasami surowe w formie, porażają emocjami, siłą odczuwania, treścią. Myślę, że nasz konkurs daje ogromną wiedzę o człowieku, o jego możliwościach, słabościach, wielkości. Dzięki niemu dowiemy się lepiej, co ludzi niepełnosprawnych najbardziej boli i jak im pomóc – dodaje Anna Dymna.

Co otrzymają laureaci?

Zwycięzcy konkursu mogą liczyć na nagrody pieniężne (5 tys. zł, 3 tys. zł i 2 tys. zł) oraz publikację wierszy w specjalnym tomiku wraz z utworami wyróżnionymi w konkursie literackim dla lekarzy „Przychodzi wena do lekarza”. Tomik zostanie wydawany przez wydawnictwo Medycyna Praktyczna.

– Poeta to człowiek jak każdy. Może tylko trochę bardziej spostrzegawczy i wrażliwszy od innych, a przy tym potrafiący nazwać swoje uczucia. Tej spostrzegawczości oraz wrażliwości nie można odmówić uczestnikom naszego konkursu. Co roku, wśród nadsyłanych wierszy, odkrywamy „rodzynki”, utwory świadczące o poetyckim talencie bądź zaczątkach tego talentu. Jest to niezwykle budujące. Warto więc, żeby niepełnosprawni poeci pisali, udoskonalali własny warsztat i nadsyłali do nas swoje prace – zachęca juror Adam Ziemianin.

Zgłoszenie udziału w konkursie oraz zestaw pięciu wierszy o dowolnej tematyce należy przesłać do 25 kwietnia. Więcej szczegółów tutaj.

News will be here