Satelity z puszek zabrały krakowskich uczniów na europejskie zawody

Zwycięski OsaTeam fot. Jaśkowa Galeria

Zespół uczniów z Krakowa zajął pierwsze miejsce w polskim finale międzynarodowego konkursu European CanSat 2021, który odbył się na Pustyni Błędowskiej. W dalszej części zawodów będą rywalizować z kolegami z całej Europy.

10 minisatelitów – cansatów – wykonanych z puszek po napojach wzbiło się w powietrze podczas finału konkursu CanSat 2021. Wszystkie bezpiecznie wylądowały i wróciły do rąk swoich właścicieli – drużyn uczniowskich, które wcześniej zaprojektowały własne misje badawcze, a potem realizowały je w specjalnie przygotowanej przestrzeni na pustyni.

Konkurs CanSat ma za zadanie aktywizację uczniów i uczennic z 8 klas szkół podstawowych oraz szkół średnich z całej Polski. Uczestnicy poszerzają swoją wiedzę i umiejętności poprzez tworzenie i konstruowanie. Do realizacji zaplanowanych badań używają nowoczesnych technik komputerowych. Przy okazji doskonalą umiejętności pracy w zespole.

Tradycyjny cansat to satelita złożony z mikroprocesora, anteny i niewielkiego spadochronu, zamkniętych w puszce po napoju. Musi się w niej zmieścić także system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niezbędne czujniki. Wielu zespołom udało się wyposażyć swoje minisatelity w dodatkowe narzędzia pomiarowe.

W polskim finale międzynarodowego konkursu European CanSat 2021 zwyciężyła drużyna uczniów OSATeam z Krakowa. Ich misja polegała na zebraniu próbek powietrza na kilku wysokościach przez mini-sondę badawczą, która po wyrzucie z rakiety nośnej powoli opada na spadochronie.

Drużyna OSATeam będzie reprezentować Polskę w dalszych zawodach, tym razem na szczeblu europejskim. Drugie miejsce zajęła ekipa NewHorizons z Raciborza, a trzecie zespół uczniowski AirThief z warszawskiego liceum.  Organizatorem polskiej edycji konkursu CanSat jest Biuro ESERO-Polska z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.