Śladem królowej Jadwigi. Balet Cracovia Danza przeniósł widzów do XIV wieku [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tanecznym widowiskiem w Collegium Novum UJ Balet Cracovia Danza zainaugurował cykl happeningów poświęconych królowej Jadwidze. Można było odbyć prawdziwą podróż w czasie.

Nie bez powodu to właśnie Jadwiga Andegaweńska została bohaterką tegorocznego cyklu pokazów „Cracovia Danza: balet w mieście”. W 2024 roku przypadają bowiem ważne rocznice związane z jej życiem i działalnością.

Królowa Jadwiga przyszła na świat prawdopodobnie 18 lutego 1374 roku, jako córka Ludwika Andegaweńskiego i Elżbiety Bośniaczki. W niedzielę świętować więc będziemy 650. rocznicę jej urodzin. Z kolei w październiku przypada 640. rocznica koronacji Jadwigi na króla Polski.

Taneczna opowieść o królowej Jadwidze

By uczcić tak ważną dla Polski postać, Balet Cracovia Danza przygotował taneczne widowisko pod hasłem „Krakowskim szlakiem królowej Jadwigi”. Pierwsza prezentacja odbyła się 16 lutego w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oprócz głównej bohaterki można było zobaczyć takie postaci historyczne jak król Władysław II Jagiełło, jego stryjeczny brat książę Witold, Spytko z Melsztyna czy damy wawelskiego dworu królowej Jadwigi.

Za sprawą zrekonstruowanych i stworzonych przez Romanę Agnel tańców, opartych na włoskich i francuskich traktatach z XV wieku, można było odbyć prawdziwą podróż w czasie. Widowisko dopełniła muzyka i kostiumy autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej odtworzone są na podstawie miniatur z przełomu XIV i XV wieku.

Wystąpili tancerze Baletu Cracovia Danza: Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Zuzanna Frank, Emilia Guguła, Maxim Berko, Michał Kępka oraz Iwan Zacharow.

Planty, Wawel i Błonia

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć kolejne happeningi opowiadające o postaci królowej Jadwigi? 22 marca tancerze Baletu Cracovia Danza pojawią się pod pomnikiem Jadwigi i Jagiełły na Plantach przy ul. Basztowej, upamiętniającym 500-lecie unii polsko-litewskiej.

26 kwietnia taneczne widowisko o patronce Polski zostanie zaprezentowane na wawelskim dziedzińcu przed katedrą lub pod Kurzą Stopką.

Trzeci happening odbędzie się 24 maja na ulicy Królowej Jadwigi przy Błoniach.

News will be here