„Śmieciomaty z nagrodami” w trzech miejscach Krakowa

fot. mat.prasowe Urzędu Miasta Krakowa

W mieście rozstawiono trzy śmieciomaty, do których można wrzucać zużyte plastikowe butelki i puszki po napojach. Postawienie tego typu urządzeń było jednym z zadań zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego.

Chodzi o projekt „Śmieciomaty z nagrodami”, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa ponowie będą mogli zaangażować się w ekologiczne przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska.

Śmieciomaty będą działać na zasadach programu lojalnościowego, w którym zebrane punkty można wymienić na atrakcyjne ekogadżety. Specjalna aplikacja mobilna ułatwi sposób gromadzenia punktów i odbiór gadżetów.

Urządzenia rozwiążą problem?

Śmieciomaty co do zasady mają edukować i zachęcać wszystkich zainteresowanych ekologią oraz dbałością o środowisko mieszkańców Krakowa, do regularnej segregacji plastikowych butelek oraz puszek po napojach. Butelki i puszki to w większości gospodarstw domowych towar, z którego nadmiarem się borykamy.

Urządzenia powinny rozwiązać codzienne problemy. Zalegające w domach odpady będzie można zgromadzić w trzech lokalizacjach:

- Krakowskim Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Kurdwanów Nowy”, ul. Wysłouchów 34a,

- Com-Com Zone na Kozłowce, ul. Facimiech 32,

- Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158, ul. Strąkowa 3a.

Urządzenia wyposażone będą w aplikację mobilną ECO Portfel, którą będziemy mogli bezpłatnie pobrać na telefon w sklepach Google Play oraz AppStore. Stworzony system pozwoli nam kolekcjonować na indywidualnym koncie punkty i wymieniać je na EKOgadżety.

Co zrobić, żeby wymienić odpady na punkty?

- zainstalować i uruchomić aplikację ECO Portfel na telefonie – aplikacja, służąca do zbierania ekopunktów, jest dostępna w systemie Android i iOS,

- zeskanować swój indywidualny kod w śmieciomacie,

- wrzucać pojedynczo surowce i zbierać ekopunkty.

Po uzbieraniu odpowiedniej liczby, można wymienić je na wybrany ekogadżet. Ekogadżety można odbierać w punktach InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (plac Wszystkich Świętych 2) i na os. Zgody 7 w Nowej Hucie.

comments powered by Disqus