News LoveKraków.pl

Specjalne wyspy oczyszczą wodę w Zalewie Nowohuckim? Potrzebna też wymiana neonu

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl
Jest szansa na jeszcze większą poprawę jakości wody w Zalewie Nowohuckim. Mogą pomóc wyspy filtracyjne.
W Zalewie Nowohuckim wciąż prowadzone są zabiegi, które mają poprawić jakość wody w tym popularnym zbiorniku. Ta już jest dużo lepsza niż jeszcze kilka lat temu. W 2019 roku w zbiorniku w dużych ilościach znajdowały się bakterie E. coli, które u ludzi mogą powodować m.in. biegunkę. Obecnie jest ich tam znacznie mniej, o czym więcej pisaliśmy w poniższym artykule:Zarząd Zieleni Miejskiej oraz społecznicy z Bieńczyc zapowiadają dalszą walkę o poprawę jakości wody w Zalewie Nowohuckim. Radny dzielnicy Bieńczyce Marcin Permus zgłosił do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego projekt, który zakłada m.in. utworzenie wysp filtracyjnych.

– Systemy korzeniowe roślin, które porastają wyspy, pobierają substancje odżywcze (takie jak np. azot i fosfor) oraz zanieczyszczenia z wody. Stanowią również przestrzeń do rozwoju drobnoustrojów, które tworzą warstwę biofilmu, posiadającą zdolność do rozkładu szkodliwych związków – mówi Kamil Popiela z biura prasowego magistratu. W ten sposób wyspy filtracyjne ograniczają występowanie m.in. metali ciężkich w zbiorniku, a także zwiększają przejrzystość wody. – Wyspy to też miejsca lęgowe dla ptaków – dodaje Popiela.

Obecnie projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego są weryfikowane pod kątem merytorycznym oraz prawnym. O tym, które z nich zostaną poddane pod głosowanie, krakowianie dowiedzą się 14 czerwca tego roku.

Zalew Nowohucki cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców całego Krakowa. Jedną z atrakcji jest tężnia solankowa. Marcin Permus zgłosił nam, że nie działa jej oświetlenie. W ZZM zapewniają, że usterka została zidentyfikowana i kiedy znajdą się pieniądze, to zostanie naprawiona.

To jednak nie koniec problemów. Wymiany wymaga neon, układający się w napis: Zalew Nowohucki. Jest zamontowany na ogrodzeniu boiska. W trakcie uderzeń piłką występują drgania, co powoduje zakłócenia pracy neonu. Marcin Permus zwraca uwagę, że obecnie nie działa. Urzędnicy deklarują, że zostanie wymieniony. Nowy pojawi się na odrębnej konstrukcji, dzięki czemu drgania nie będą już problemem. Na razie nie pada konkretna data wymiany neonu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce