Spektakle na scenie, kino w ogrodzie. Jaki będzie nowy dom Teatru KTO? [Rozmowa]

Przy ul. Zamoyskiego 50, w miejscu dawnego kinoteatru "Wrzos", trwa budowa nowej siedziby Teatru KTO. O nowym domu dla spektakli, ogrodzie otwartym dla mieszkańców i kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych rozmawiamy z dyrektorem Jerzym Zoniem.

Natalia Grygny, LoveKraków.pl: Teatr KTO długo czekał na swoją siedzibę. Ta powstaje w miejscu dawnego kinoteatru „Wrzos”. Kiedy otwarcie?

Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO: Wszystkie prace w dawnym kinoteatrze Wrzos przebiegają zgodnie z planem, według ustalonego harmonogramu. Mamy nadzieję, że zakończymy prace budowlane na przełomie 2020/2021 roku. Natomiast pierwsze miesiące przyszłego roku upłyną nam nad wyposażaniem obiektu w potrzebny sprzęt, który obecnie znajduje się w magazynach. Chcemy, aby uroczysta prezentacja nowej siedziby – w połączeniu ze specjalnym spektaklem – miała miejsce 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru. Zobaczymy jednak, co przyniesie przyszłość.

Będzie też zielono. Obok teatru powstanie otwarty dla mieszkańców ogród, który stanie się miejscem organizacji różnych wydarzeń.

To taka nasza mała zielona oaza i wyspa, należąca do części naszej inwestycji. To będzie nietypowy ogród z roślinnością i drzewami. Będą mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy – ogród będzie czynny do 22.00. Chcemy tu zogniskować działalność artystyczno-edukacyjną nakierowaną raczej na młodego widza. Mamy mobilny amfiteatr na kilkadziesiąt osób. Organizacja wydarzeń będzie zależna od pogody oczywiście. Powstanie tu ścieżka dotykowa, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami będą mogły uczestniczyć w artystycznych i edukacyjnych  działaniach, w panelowej ścianie umieścimy frapujące instalacje.

Są też plany, by w ogrodzie działało też kino plenerowe.

Ściana naszego teatru może służyć jako ekran kinowy do wyświetlania latem filmów. Jeśli tylko krakowianie będą zainteresowani takimi pokazami, to będziemy je organizować regularnie. W repertuarze znajdą się produkcje poświęcone historii sztuki teatralnej, filmowej i tanecznej oraz propozycje dla dzieci.

Jakie propozycje przygotuje dla widzów teatr?

Cały teatr to realizacja programu „Teatr KTO – Małopolska – Polska – Świat”. Oprócz naszych produkcji, przedstawimy najciekawsze propozycje teatralne z Małopolski, Polski i świata.  Takie pokazy będziemy organizować w ciągu tygodnia, natomiast w niedzielę zaprosimy mieszkańców na spotkania z cyklu „Dziecko, dzieci, dzieciństwo”. W programie pokazy filmów, animacje, przedstawienia, nauka kaligrafii, układanie kwiatów w stylu japońskim, praca z marionetką, sztuka gotowania... To będzie cały panel adresowany do najmłodszego widza. W tym małym świecie dzieciństwa chcemy przybliżać najmłodszym krakowianom temat tolerancji i ochrony środowiska.

Zanim nastąpi otwarcie nowej siedziby teatru, czeka nas 33. ULICA, czyli Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. W tym roku ze względu na pandemię wydarzenie odbędzie się we wrześniu.

Podjąłem decyzję, żeby jednak podjąć próbę organizacji festiwalu. Nie wiadomo co będzie, ale spróbujemy zorganizować tę imprezę w bezpieczniejszym czasie. Mamy nadzieję, że wrzesień takim czasem będzie. Wystarczy sprawdzić, jak wiele wydarzeń przeniesiono na druga połowę roku lub na 2021 rok. Tegoroczna ULICA odbędzie się początkiem września i potrwa trzy dni (4 – 6 września).

Jakie spektakle tym razem zobaczymy w róznych miejscach miasta?

Pokażemy prawie 40 przedstawień. Niektóre ze spektakli, charakteryzujących się wielką widownią, przenosimy na przyszły rok. Natomiast reszta odbędzie się na Małym Rynku, Rynku Podgórskim, ogrodach Muzeum Archeologicznego oraz w przestrzeni Alei Róż i Placu Centralnego. W programie spektakl o pandemii „Ślepcy” czy pokaz grupy z południowej Afryki – aktorzy będą wykonywać akrobacje na prawie 6,5-metrowych szczudłach! Współpracujemy również z urzędem miasta w Tarnowie, gdzie na rynku również odbędą się pokazy teatralne. W tym roku celem naszego festiwalu jest przypomnienie krakowianom, jak piękne jest nasze miasto. Tak naprawdę nic nie zastąpi żywego teatru i kontaktu aktorów i widzów. Jeśli jednak okaże się, że pandemia nie ustępuje a organizacja wydarzenia wiąże się z dużym ryzykiem, to festiwal odwołam.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze