Śpiewy i tańce na Starym Kleparzu. Powraca zapomniany, krakowski zwyczaj

fot. Marcin Gulis, Pracownia Fotografii Muzeum Krakowa

Po latach do miejskiego kalendarza obrzędowego powraca zapomniany, krakowski zwyczaj – Babski Comber. W programie śpiewy i tańce na Starym Kleparzu, warsztaty oraz korowód finałowy.

Muzeum Krakowa zaprasza na wspólne świętowanie. Comber to wywodząca się ze średniowiecza ludowa zabawa zapustna, odbywająca się w różnych regionach Polski aż do połowy XIX wieku. Zwyczaj ten zapisał się szczególnie w historii Małopolski.

Comber w Krakowie obchodzony był w Tłusty Czwartek, a organizowały go przekupki, głównie z Czarnej Wsi, Łobzowa i Nowej Wsi.

– Według podania tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na krakowski rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie – wyjaśnia Muzeum Krakowa.

Krakowski comber organizowany był aż do 1846 roku, gdy władze austriackie zabroniły jego obchodów.

Śpiewogranie, warsztaty i korowód

By przypomnieć o starej tradycji, muzeum przygotowało szereg atrakcji dla mieszkańców miasta i turystów. W najbliższą sobotę 3 lutego o godz. 12:00 na Starym Kleparzu odbędzie się „Śpiewogranie”, które poprowadzą: Joanna Łucja Cichoń, Katarzyna Chodoń i Żaneta Seweryn. Wstęp wolny.

6 lutego w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa będzie można wziąć udział w warsztatach „Krakowskie maszkary ostatkowe”. Zajęcia skierowane są do tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił jako magiczne postaci pojawiające się w dawnych obchodach końca karnawału.

W piątek (9 lutego) Muzeum Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory. Podczas warsztatów uczestnicy zaprojektują strój godny Marszałkini, czyli Królowej Combra, a także będą mogli poznać pieśni i tańce wykonywane w trakcie kobiecej zabawy karnawałowej. Tego dnia odbędą się także dwa wykłady „Babski comber kiedyś i dziś – przebieg święta” oraz „Babski comber – zabawy, radości i smutki dawnych przekupek krakowskich”.

Zwieńczeniem Babskiego Combra będzie rozśpiewany i barwny korowód na Rynek Główny. Pochód wyruszy 10 lutego o godz. 12:00 ze Starego Kleparza i przejdzie ul. Sławkowską przez Sukiennice do Pałacu Krzysztofory.

Szczegóły dotyczące udziału w wydarzeniach związanych z Babskim Combrem dostępne na stronie Muzeum Krakowa.