Społeczna Kaffka. Jedyna kawiarnia w Krakowie prowadzona przez osoby z zespołem Downa [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Takiej kawiarni nie było dotąd na mapie Krakowa. Przy ul. Na Kozłówce 25 powstało wyjątkowe miejsce, w którym można nie tylko napić się kawy czy herbaty, ale także pomóc w aktywizacji zawodowej osób z zespołem Downa, bo to właśnie one stanowią załogę Społecznej Kaffki.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Społeczna 21, przedsiębiorstwo społeczne, które powstało w ramach Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie.

– Od początku koncentrujemy się na tym, aby dawać pracę osobom dorosłym z zespołem Downa, ponieważ oni, tak samo jak każdy z nas, na tę pracę zasługują. Gdy przekroczą próg dorosłości, chcą mieć własne pieniądze, odpowiedzialność i jakieś zajęcie. Prowadzimy już food truck nad Zalewem Nowohuckim z frytkami belgijskimi, gdzie pracuje pięć osób z zespołem Downa, a teraz otworzyliśmy kawiarnię Społeczna Kaffka, gdzie zatrudnienie znalazło kolejne pięć osób – wyjaśnia Agata Krzyżek-Gola, członek zarządu Społeczna 21.

Jedyna taka kawiarnia w mieście

Julia, Monika, Szymon, Jan i Grzegorz. To właśnie piątka tych młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną tworzy załogę kawiarni Społeczna Kaffka.

– Bardzo się cieszę, że mogę tu pracować i zarabiać własne pieniądze – mówi Monika Baster, członkini załogi Społecznej Kaffki. – Można u nas napić się wody, herbaty, różnych napoi i oczywiście kawy. Można tutaj także zjeść coś dobrego.

Kawiarnia zaprasza w swoje progi już od stycznia, jednak dziś, 7 lutego, odbyło się oficjalne otwarcie lokalu. Do dyspozycji klientów jest duża, nowoczesna sala ze stolikami na 25 miejsc siedzących. Nie brakuje również specjalnego kącika z zabawkami dla maluchów czy strefy relaksu. Społeczna Kaffka przystosowana jest do osób z niepełnosprawnością intelektualną czy ruchową. Przed budynkiem znajduje się podjazd dla wózków, a wewnątrz pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących.

– Przez ostatnie kilka miesięcy staraliśmy się przygotować naszych młodych pracowników do podjęcia zatrudnienia i to zarówno od strony umiejętności typowo potrzebnych w kawiarni, takich jak obsługa ekspresu, przygotowanie kawy, obsługa klienta, a także w obszarach związanych z byciem pracownikiem, czyli kwestie urlopów, zwolnień lekarskich, praw i obowiązków wiążących się z umową o pracę – tłumaczy Agata Krzyżek-Gola.

Miejsce otwarte dla wszystkich

Społeczna Kaffka powstała z myślą o aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Odwiedzając kawiarnię, będzie można nie tylko napić się kawy czy zjeść coś słodkiego, ale także wziąć udział w warsztatach czy specjalnych akcjach.

– Zależało nam, aby było to miejsce otwarte dla wszystkich. Chcemy, by odbywały się tutaj różne akcje, w ramach których mieszkańcy Krakowa będą mogli poznawać osoby z niepełnosprawnością i trochę przełamać stereotypy, bo wierzymy, że takie spotkania są najlepszą metodą do przełamywania różnych barier – podkreśla Agata Krzyżek-Gola.

Nad załogą Społecznej Kaffki czuwają trenerzy pracy. Są to osoby, które wspierają pracowników, pomagając im w niektórych zadaniach oraz nadzorują działanie kawiarni.

– Jesteśmy bardzo zgranym zespołem, który się dopełnia. Nasi pracownicy są tak zaradni, że rola trenerów pracy jest tylko takim tłem. My staramy się im pomagać w momentach, kiedy mają jakiś problem albo nie są pewni do końca, co mają zrobić. Nikt z nas nie jest idealny i każdemu czasami zdarzają się jakieś pomyłki. To naturalne, a my staramy się je niwelować – mówi Karolina Adamczyk, trenerka pracy. – To zadanie daje im ogromne poczucie spełnienia, ponieważ mają świadomość, że tak jak inni obywatele naszego społeczeństwa, mogą zarabiać, wyjeżdzać na wakacje czy opłacać samemu domowe rachunki. Jednak najważniejszym aspektem jest kwestia socjalizacyjna. Mają szansę wyjść do ludzi i opowiedzieć znajomym o swoich doświadczeniach. Mają świadomość, że to wszystko, co robią, ma jakiś cel.

Kawiarnia Społeczna Kaffka otwarta jest w dni powszednie oraz w co drugą sobotę miesiąca w godz. 10:00–17:00. Przedsięwzięcie to współfinansowane jest przez miasto w ramach realizacji zadania publicznego „Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami”.

Zakres wsparcia obejmuje nieodpłatne użyczenie lokalu, pokrycie kosztów związanych z przystosowaniem i używaniem przestrzeni oraz kosztów eksploatacyjnych. Miasto współfinansuje również część wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością oraz kosztów warsztatów, które będą organizowane w Społecznej Kaffce.