Od zarania dziejów wśród nas nie brakuje potrzebujących. Ubogich, bezdomnych, z problemami zdrowotnymi, walczącymi o życie swoje i najbliższych. Każda okazja jest dobra do pomagania – nie tylko dlatego, że przynosi dach nad głową lub środki finansowe na leczenie, ale również zwraca uwagę na potrzeby innych.
Cenne kilometry
W działaniach Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie od lat można zauważyć włączanie inicjatyw pomocowych w organizowane wydarzenia. Przed wybuchem pandemii koronawirusa kilku edycjom PZU Cracovia Maraton towarzyszyła akcja „Podziel się kilometrem". Pomagał każdy, kto odwiedził strefę PZU i przebiegł choćby 1 kilometr na bieżni, rowerze stacjonarnym lub ergometrze. Za każde pokonane tysiąc metrów sponsor przekazywał na cel charytatywny 10 złotych.
W ubiegłym roku tysiące biegaczy z powodu pandemii nie mogło stanąć na linii startu Cracovia Maraton. Wielu z nich włączyło się jednak w jesienny projekt PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e), kupując pakiety premium biegu wirtualnego. Nie zawiedli także znani sportowcy, aktorzy i przedstawiciele sponsorów, którzy promowali projekt i sami przemierzali kilometry. Efektem tych działań było wsparcie o wartości blisko 100 tysięcy złotych dla Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Placówka zyskała 85 tysięcy złotych w gotówce i pomoc rzeczową do walki z Covid-19.
Od 2016 roku okazją do czynienia dobra jest udział w tradycyjnym Krakowskim Biegu Sylwestrowym. Dla większości startujących, przebranych w wymyślne stroje, uzyskany czas nie jest najważniejszy. Biegną, by na wesoło, w rodzinnej atmosferze pożegnać kończący się rok. W czterech ostatnich edycjach całkowity dochód imprezy trafiał na konto Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. W lutym 2020 roku organizatorzy przekazali na ręce prezesa prof. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego symboliczny czek na kwotę 20 700 złotych.
– Przekazuję największą wdzięczność z serca za to, co robicie. Pomagacie nam, pomagacie naszym pacjentom – naszym dzieciom, zespołowi chirurgicznemu, który dostaje lepsze narzędzia i jest szczęśliwy, że może lepiej pracować i operować – powiedział profesor Skalski, wybitny kardiochirurg.
W tym roku odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja biegu charytatywnego Poland Business Run. Inicjatywa, która świetnie połączyła bieganie i integrację pracowników korporacji z pomaganiem, narodziła się w 2012 roku w Krakowie, od początku była wspierana przez Miasto Kraków. Dobrym słowem i pomocą w organizacji, w której ZIS ma bardzo bogate doświadczenie.
– Cieszymy się, że Kraków dał dobry przykład innym oraz że ta piękna inicjatywa się rozwija. Pomagamy, bo po prostu warto – mówił przed jednym z biegów dyrektor ZIS Krzysztof Kowal.
Otwarte serca dla ludzi…
Dyrekcja i pracownicy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie nie tylko umożliwiają pomaganie i zachęcają do dobroczynności, ale sami organizują różnego rodzaju zbiórki i angażują się w liczne inicjatywy.
W październiku drużyna piłkarska miejskiej jednostki wystąpiła w „Turnieju Charytatywnego o Puchar Prezesa Profesora Janusza Filipiaka”, w trakcie którego zbierano środki na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie. Pracownicy chętnie włączają się również w akcje krwiodawstwa.
W ubiegłym roku pracownicy jednostki wyszli przed budynek siedziby na ulicy Walerego Sławka, by wykonać po dziesięć przysiadów lub pompek. W ten sposób odpowiedzieli na nominację w akcji Gaszyn Challenge dla Laury Biel, cierpiącej na wrodzoną wadę serca. Na pomoc mogła liczyć także Inga Golańska (Serce dla Ingi), która czekała na kosztowną operację w Stanach Zjednoczonych. W obu przypadkach pracownicy ZIS wsparli również zbiórkę finansowo.
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie uczestniczy również w różnego rodzaju zbiórkach żywności. W czerwcu był jednym z urzędów i instytucji, które pozytywnie odpowiedziały na apel Banku Żywności w Krakowie. Jednostka włączyła się w pierwszą Krakowską Zbiórkę Żywności, w czasie której zbierano produkty o długim terminie przydatności do spożycia z celem zapełnienia ponad 300 kartonów.
Jednostka nie zapomina o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i dzieli się z nią cennymi pamiątkami. Jako organizator wielu imprez, gości pod Wawelem wspaniałych sportowców, którzy w podziękowaniu za ciepłe przyjęcie i bardzo dobrą organizację często przekazują upominki. Na początku 2021 roku ZIS przekazał na licytacje WOŚP trzy wyjątkowe koszulki z autografami lekkoatlety Marcina Lewandowskiego, kolarza Remco Evenepoela oraz drużyny siatkarskiej Asseco Resovii.
ZIS włączy się również w najbliższą, 30. edycję WOŚP z bardzo ciekawą i atrakcyjną propozycją.
… i zwierząt
Na pomoc mogą liczyć także zwierzęta, najlepsi przyjaciele człowieka, które znajdują się w krakowskim schronisku. Na początku roku pracownicy ZIS przeprowadzili zbiórkę karmy, ręczników, koców i mat. Dary dla czworonogów zawiozła do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ w Krakowie delegacja ZIS z dyrektorem Krzysztofem Kowalem na czele.
Dyrektor z niekrytą satysfakcją dołożył swoją cegiełkę. Jest miłośnikiem psów i do niedawna był właścicielem 14-letniego labradora „Figo”.
Warto pomagać!
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i jego partnerzy pokazują, jak wiele dobrych owoców przynosi społeczna odpowiedzialność biznesu. Czasem są to duże wydarzenia, przygotowane przez wiele miesięcy. Okazji do pomocy nie brakuje jednak na co dzień, gdy ważny jest drobny gest.
– Cieszę się, że pracownicy ZIS tak chętnie organizują akcje charytatywne i z radością włączają się w inicjatywy niesienia pomocy innym – kończy Krzysztof Kowal.