Stała wystawa w kilku halach Muzeum Inżynierii Miejskiej. Koszty jej powstania wzrosną?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Historia technicznego rozwoju miast na blisko 3200 mkw. Muzeum Inżynierii Miejskiej pod koniec 2022 roku planuje otwarcie stałej wystawy przy ul. św. Wawrzyńca. Ze względu na inflację instytucja obawia się, że koszty jej powstania mogą się różnić od tych, które pierwotnie zakładano.

W grudniu Muzeum Inżynierii Miejskiej ogłosiło przetarg na wykonanie stałej wystawy. Ekspozycja będzie opowiadać o postępach inżynieryjnych służących życiu ludzi w miastach.

W muzeum będzie prezentowanych siedem wątków dotyczących m.in. hydrotechniki, energetyki, ciepłownictwa, architektury i budownictwa, bezpieczeństwa czy środowiska.

Otwarcie jeszcze w tym roku

– Właśnie otworzyliśmy oferty przetargowe, komisja sprawdza ich poprawność, więc jeszcze musimy chwilę poczekać z ogłoszeniem informacji o wyborze wykonawcy i z opracowaniem harmonogramu pracy nad wystawą. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to planujemy ją otworzyć pod koniec 2022 roku – mówi Katarzyna Łaput, zastępczyni dyrektora MiM ds. edukacji i promocji.

Stała wystawa będzie zajmowała przestrzeń prawie 3200 mkw. Modernizacja muzeum pozwoliła na to, by mogła powstać wystawa narracyjna, która będzie wiodła przez kilka hal, w tym przez halę D, przestrzeń pod halą i muzealnym dziedzińcem.

– Jest to możliwe dzięki utworzeniu nowoczesnych powiązań komunikacyjnych, które pozwalają na funkcjonalny układ komunikacyjny oraz logiczny ciąg zwiedzania hal. Wszystkie zostały połączone przewiązkami naziemnymi lub podziemnymi. Powstała więc jedna ścieżka, dzięki której będziemy mogli „suchą stopą" przeprowadzić gości przez całą wystawę. W ramach projektu w muzeum wreszcie powstało miejsce na stworzenie profesjonalnego centrum obsługi zwiedzających, gdzie będzie szatnia, kasa, informacja, sklepik – kontynuuje Katarzyna Łaput.

Konieczne będzie pozyskanie dodatkowych funduszy?

Jeśli chodzi o koszt wystawy, trwająca pandemia i inflacja stawiają jego ostateczny zarys pod znakiem zapytania.

– Obecnie trwa procedura przetargowa na wykonawcę wystawy stałej, do czasu jej rozstrzygnięcia trudno nam mówić o ostatecznej kwocie. Ogłaszając przetarg podaliśmy, że na wystawę możemy przeznaczyć kwotę 10 100 065, 65 zł brutto. Możemy jedynie przewidywać, biorąc pod uwagę ogólną sytuację, że koszt będzie wyższy od tego, jaki był zakładany na początku w projekcie unijnym, w ramach którego realizujemy ekspozycję. Bardzo nam zależy na tym, żeby powstała znakomita wystawa, więc jeśli jej koszt będzie wyższy, to na pewno będziemy się starali pozyskać dodatkowe fundusze na jej powstanie – mówi Edyta Gajewska, rzeczniczka MiM.

Wystawa krok po kroku

Wystawę otworzy prolog, będący próbą pokazania znaczenia postępu technicznego w życiu. W tej części widzowie zobaczą relikt przejścia podziemnego oraz zbiornika na żużel, stanowiące ślad po dawnej funkcji dzisiejszej siedziby muzeum.

Główna opowieść, dla każdego z wyróżnionych okresów, rozpocznie się od węzła narracyjnego wprowadzającego widza w klimat epoki. Będą to „Początki”, „Miasto Przednowoczesne”, „Pierwsza Rewolucja Przemysłowa”, „Druga Rewolucja Przemysłowa”, „Ku Współczesności”, „Powojenna Modernizacja”, „Transformacje”.

Na ekspozycji pojawi się również strefa LAB. Jej celem będzie zapoznanie widza z podstawowymi jednostkami układu SI w przystępnej formie doświadczeń.

Wystawa pokaże, jak technologie, zjawiska i procesy wpływają na działanie miasta jako całości oraz jego poszczególnych elementów z osobna.

Zwieńczeniem ekspozycji będzie epilog pozwalający spojrzeć na dokonania inżynierii miejskiej i współczesne problemy cywilizacyjne.

Chociaż w muzeum nie ma jeszcze stałej wystawy, instytucja zaprasza widzów na różnego rodzaju zajęcia edukacyjne. W siedzibie przy ul. Wawrzyńca można również zobaczyć wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca” otwartą codziennie oprócz poniedziałku w godz. 11.00-18.00.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto