Sukces krakowskiego programu in vitro. Na świat przyszły dwie dziewczynki

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay.com

W lutym w Krakowie urodziły się dwie pierwsze dziewczynki, których rodzice skorzystali z miejskiego programu in vitro. Na szczęśliwy finał czeka 86 kolejnych par.

W ubiegłym roku dofinansowanie w ramach „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” otrzymało 201 par. Na ten cel przeznaczono 1 milion zł, a liczba miejsc wyczerpała się już pierwszego dnia naboru. Łącznie przeprowadzono 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, w efekcie czego uzyskano 88 ciąż.

– Jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce, a dla nas powód do satysfakcji, ponieważ udało się opracować skuteczny program. Uważamy, że powinien być kontynuowany, bo przynosi spełnienie marzeń dla rodziców – podkreślił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas briefingu dla dziennikarzy z udziałem rodziców nowo narodzonej dziewczynki.

Wiktoria przyszła na świat miesiąc temu, a jej imię ma podkreślać zakończone sukcesem starania rodziców o upragnione dziecko.

Kontynuacja programu

We wrześniu ubiegłego roku radni podjęli decyzję o przedłużeniu krakowskiego programu in vitro. W 2023 roku miasto przeznaczy na ten cel 1,8 mln zł, co pozwoli na dofinansowanie co najmniej 360 procedur zapłodnienia.

Pary, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają dofinansowanie do jednej zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka.

Realizatorzy „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” na ten rok zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert. Zainteresowane ośrodki mają czas na składanie ofert do 20 marca.

Nabór do udziału w programie zostanie ogłoszony po wyborze placówek medycznych.