Syn szefa NIK Mariana Banasia zatrzymany na krakowskim lotnisku

fot. CBA

CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie oraz społecznego doradcy Prezesa NIK. W tym drugim przypadku chodzi o syna Mariana Banasia.

Funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku śledztwo dotyczące  składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

– W toku postępowania śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który został poddany analizie. W związku z powziętymi ustaleniami przeprowadzono dzisiaj dwie realizacje. Na terenie województwa małopolskiego funkcjonariusze CBA zatrzymali społecznego doradcę Prezesa NIK – Jakuba B. Również na terenie Małopolski, przy współudziale funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, agenci CBA zatrzymali Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie – Tadeusza G. – czytamy w wydanym dziś komunikacie.

Usłyszą zarzuty

Po zakończeniu czynności procesowych mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty.

Według informacji przekazanych przez CBA, materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kilkukrotnie ujawnił osobie nieuprawnionej informacje, które uzyskał w toku prowadzonych czynności służbowych, przekraczając tym samym swoje uprawniania. Ustalono ponadto, że uzyskawszy informacje o popełnieniu przestępstw nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i nie zawiadomił właściwych organów.

Z kolei Jakub B. według CBA kilkukrotnie posługiwał się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku prowadzonych rozliczeń z krakowskimi Urzędami Skarbowymi, jak również w celu uzyskania dofinansowania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Szef NIK Marian Banaś potwierdził na Twitterze, że jego syn został zatrzymany.

 

 

CBA informuje, że śledztwo jest w toku i planowane są kolejne czynności.