Sztuczna inteligencja pomoże postawić diagnozę. Szpital Uniwersytecki wykorzysta ją w psychiatrii dzieci i młodzieży

fot. Krzysztof Kalinowski

„Mentalio” to system wsparcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych w obszarze zdrowia psychicznego nastolatków. Mechanizm wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji opartej na technologii grafowej.

Sztuczna inteligencja będzie kojarzyła różne przypadki diagnostyczne, efektywnie proponując podjęcie dalszych kroków terapeutycznych. Prace rozpoczęto w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

To pokłosie prowadzonych już wcześniej badań, w których AI pomogła ocenić ryzyko zachowań samobójczych wśród dzieci. Autorzy projektu chcą poszerzyć spektrum wykorzystania sztucznej inteligencji. 

Poza specjalistami z dziedziny psychiatrii liderami badania klinicznego są również specjaliści IT, reprezentujący spółkę Nivalit. Całość finansowana jest w ramach ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych konkursu.sz

– Mam nadzieję, że „Mentalio” będzie takim rozwiązaniem, które pozwoli nam uwspólnić naszą wiedzę i doświadczenia, że sztuczna inteligencja będzie pomocna tam, gdzie na podstawie analizy wielu przypadków problematyki klinicznej pacjentów, będziemy mogli mieć sugestię, która pozwoli nam dokonywać optymalnych decyzji klinicznych. W tym momencie jesteśmy w awangardzie zmian i wprowadzania sztucznej inteligencji w psychiatrii – mówi dr hab. Maciej Pilecki kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego.

Skuteczne leczenie to również zastosowanie nowych technologii

Psychiatra dodaje, że w tej praktyce niezwykle istotne jest to, żeby narzędzie, które zostanie wypracowane w ramach projektu, używane było w pomocy cierpiącym, poszukującym wsparcia psychicznego pacjentom.

Nie ma współczesnych szpitali bez rozwoju technologii. – Ta wkracza do nas bardzo szeroko. Nie chcemy się przed nią bronić, bo zdajemy sobie sprawę, że skuteczne leczenie to z jeden strony wykfalifikowana kadra medyczna, a z drugiej strony nowe technologie, które dają szansę na szybsze i sprawniejsze leczenie pacjenta – zauważa dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski.

Sztuczna inteligencja: Nie zastąpi specjalistów

Systemy sztucznej inteligencji nigdy nie zastąpią klinicysty, ale mogą go uwrażliwiać na konteksty, objawy, których nie dostrzega, mogą być elementem edukacji dla osób, które mają mniejsze doświadczenie. Natomiast zawsze to osoba podejmuje decyzje.

O samym projekcie mówi jego lider Konrad Komnata prezes Nivalit. – Pracujemy z systemami sztucznej hybrydowej inteligencji (łączymy sztuczną inteligencję z ludzką).  Dwa lata temu nasz zespół rozpoczął współpracę z zespołem prof. Pileckiego. Rozpoczęliśmy projekt pod kątem predykcji zachowań samobójczych u dzieci. W ramach „Mentalio” rozszerzyliśmy cały koncept, aby było ono systemem wsparcia diagnostycznego dla dzieci i młodzieży w dużo szerszym zakresie – przesiewowego ocenienia, jakie potencjalnie może być schorzenie chorego dziecka oraz jakie potencjalnie mogą być zastosowane działania terapeutyczne, by oszczędzić czasu psychiatrom. (…) Jeżeli położymy potencjalne rozwiązania na stole to łatwiej podjąć decyzję niż samemu dochodzić do niej – przyznaje.

Twórcy „Mentalio” podkreślają, że ich celem jest to, by system był dostępnym w każdym polskim szpitalu psychiatrycznym, w każdym szpitalu, gdzie jest oddział psychiatryczny, w każdej poradni psychologicznej, psychoterapeutycznej, jak również na poziomie pedagogów szkolnych.

W badaniu weźmie udział prawie 1500 pacjentów w wieku 13-21 lat, a także ich rodzice i opiekunowie. Projekt potrwa do grudnia 2025 roku, a nad przebiegiem prac czuwać będą specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.